REO POLSKA: Kisielice są w Europie. A twoja gmina?

Bartłomiej Igliński: OZE na sto procent.

Kisielice słyną na całą Europę jako gmina, która dzięki odnawialnym źródłom energii zapewniła sobie niezależność energetyczną (100% OZE). Tamtejszy samorząd jeszcze w końcu lat 90-tych postanowił poszukać dodatkowych dochodów. W 1998 roku sporządzono dokumenty umożliwiające budowę farm wiatrowych. W 2001 opracowano plan zapotrzebowania na energię elektryczną oraz ciepło dla miasta i gminy Kisielice.

W roku 2003 rozpoczęto realizację programu Modernizacja systemu ciepłowniczego w mieście Kisielice z zastosowaniem paliw odnawialnych biomasy – słomy. W pierwszym etapie inwestycji oddano do użytku ciepłownię miejską zasilaną biomasą (ze słomy) o mocy 3 MW. Wybudowano też pierwszy odcinek sieci ciepłowniczej. W drugim etapie zwiększono moc kotłowni z 3 do 6 MW, rozbudowano sieć ciepłowniczą, a także wykonano przyłącza bezpośrednio do budynków. Co więcej, w ramach projektu zakupiono: komplet wyposażenia kotłowni, agregat prądotwórczy, środki transportowe (ciągnik o mocy 80 KM, samobieżny ładowacz oraz przyczepę do przewożenia słomy).

Gmina Kisielice postawiła na kilka źródeł odnawialnych. W 2014 roku w sąsiedztwie ciepłowni na biomasę wybudowano farmę fotowoltaiczną o mocy 100 kW.

W Kisielicach nie ma smogu

Produkcja energii na potrzeby gminy uzupełniana jest z istniejącej od 2014 roku biogazowni rolniczej o mocy elektrycznej 0,99 MW oraz mocy cieplnej przekraczającej nieznacznie 1 MW.

Dzięki budowie ciepłowni na biomasę i biogazowni można było zlikwidować duże kotłownie węglowe i olejowe zasilające szkoły, osiedla oraz liczne gospodarstwa jednorodzinne. Znacząco zmniejszono emisję SO2, CO2, NO2 oraz pyłów.

Początkowo planowano wybudować elektrownię wiatrową z własnych środków budżetowych. Okazało się to zbyt ambitnym podejściem, rozpoczęto więc poszukiwanie inwestorów. W 2003 roku nawiązano współpracę z firmami. Dziś na terenie gminy pracują 52 turbiny o łącznej mocy 94,5 MW. To jedno z największych skupisk energetyki wiatrowej w Polsce. Co więcej – w chwili oddania do użytku była to największa tego typu inwestycja w województwie warmińsko-mazurskim.

Uwzględniając projekty zrealizowane przez firmy prywatne, łączna emisja dwutlenku węgla na terenie gminy zmniejszyła się o 182 tys. ton rocznie.

Gmina Kisielice ma też strefę przedsiębiorczości, w ramach której oferuje atrakcyjne tereny inwestycyjne w pełni uzbrojone. Łącznie z drogami dojazdowymi w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 16 oraz istniejącej ciepłowni i elektrociepłowni biogazowej. Stworzyła dobre warunki do odbioru dużych ilości ciepła i energii elektrycznej z ciepłowni oraz elektrociepłowni biogazowej. Ponadto oferuje zwolnienia podatkowe dla podmiotów, które tworzą nowe miejsca pracy.

Nic dziwnego, że w 2015 roku Kisielice odniosły zwycięstwo w europejskim konkursie Heating and cooling in the european energy transition. Najwyższy czas, aby pozostałe gminy w Polsce poszły śladem gminy Kisielice i zaczęły wykorzystywać lokalne źródła energii odnawialnej, dzięki którym staną się niezależne energetycznie.


Źródła:

http://odnawialnezrodlaenergii.pl/oze-aktualnosci/item/1578-gmina-kisielice-przykladem-dla-innych-gmin-ktore-chca-byc-niezalezne-energetycznie

http://funduszeue.wp.pl/raport-specjalny/kisielice-pokazuja-jak-energia-odnawialna-moze-pomoc-w-rozwoju_a312