KE potwierdziła dofinansowanie budowy bloku na biomasę w Elblągu

Komisja Europejska 13 lutego br. wydała decyzję potwierdzającą dofinansowanie dla projektu pn. “Budowa bloku energetycznego na biomasę Energa Kogeneracja Sp. z o.o. w Elblągu”. Koszt przedsięwzięcia to ponad 271 mln zł, z czego wsparcie unijne w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi 40 mln zł – informuje Ministerstwo Gospodarki.

Projekt obejmuje budowę bloku energetycznego opalanego biomasą o mocy 25 MWe i 30 MWt wraz z urządzeniami pomocniczymi. Blok będzie spalał głównie biomasę agro w ilości łącznej ok. 150 tys. ton rocznie.

Jak informuje resort gospodarki, głównym celem projektu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz produkcja ciepła. Dzięki projektowi ilość energii elektrycznej w województwie warmińsko-mazurskim wzrośnie o 25 proc. oraz przyczyni się do wzrostu zainstalowanych mocy, w oparciu o biomasę z odnawialnych źródeł energii.

Realizacja projektu ma przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu produkcji energii elektrycznej na środowisko i ograniczenia zmian klimatu, w tym głównie zmniejszenie emisji gazu cieplarnianego – dwutlenku węgla, zwiększenia stopnia dywersyfikacji źródeł energii oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Redakcja reo.pl

źródło: MG
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here