Kanada odchodzi od węgla


Kanada chce stopniowo rezygnować z energetyki węglowej –ogłosiło ministerstwo środowiska. Do 2030 roku 90 proc. energii elektrycznej mapochodzić ze źródeł bezemisyjnych. Premier Trudeau zapowiedział teżwprowadzenie podatku węglowego.

 

Do 2030 roku Kanada ma zamknąć większość swoich elektrowniwęglowych, co pozwoli zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 5 mln ton – mówiław poniedziałek minister środowiska Kathleen McKenna.

 

Z kolei w ubiegłym miesiącu premier Kanady Justin Trudeau zapowiedziałplan wprowadzenia od 2018 roku obowiązkowego podatku węglowego dla każdejprowincji, które nie wdrożą własnych planów dot. ograniczania emisji. Ma topomóc w dopełnieniu zobowiązania wynikającego z porozumienia paryskiego, czyliograniczenia emisji CO2 do 2030 roku o 30 proc. – w stosunku do roku 2005.

 

Kanada stawia też na rozwój OZE – udział czystej energii wmiksie energetycznym, w dużej mierze dzięki rozwiniętej hydroenergetyce, do2025 roku będzie wynosił 66 proc. Oprócz dalszego rozwoju energetyki wodnejkraj ten chce także inwestować w wiatr i fotowoltaikę.

 

REO.pl
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here