📻 REO HOT: Polacy uznani za prekursorów światowego trendu!

O białych skarpetkach. Serio

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Hubert Augustyniak.

 Są teraz wyjątkowo modne. Na ulicach zachodnich stolic dostrzec można co i raz mężczyzn noszących przykrótkie jeansy, białe skarpetki i designerskie sneakersy z kosmosu. Czy wygląda to dobrze? O gustach się nie dyskutuje. Czy bym się tak ubrał? W życiu! Moim zdaniem ten trend, podobnie jak wszystkie poprzednie, niedługo będzie démodé. Oscar Wilde swego czasu powiedział, parafrazuję, że moda jest tak brzydka, że trzeba zmieniać ją co pół roku. Czyżby wizjoner? No dobrze, ale czy białe skarpetki rzeczywiście są aż tak nieużyteczne i w złym guście? I czy zawsze miano o nich takie mniemanie? Niekoniecznie.

Sprawdzają się doskonale jako element strojów sportowych: na tenis, siłownię, na rower, do biegania lub gier zespołowych. Oczywiste i nikogo nie razi. Ale co powiedzielibyście na białe skarpetki w zestawieniu z eleganckim garniturem, klasycznymi półbutami i generalnie z ubraniami z kanonu męskiej klasyki? Początkowo ten pomysł może wydawać się groteskowy, ale… Należy bowiem odróżnić skarpetki przeznaczone do sportu i te bardziej wyjściowe. Do eleganckiego zestawu nie założymy przecież skarpet Nike, ale już takie z cienkiej bawełny, wełny, jedwabiu lub kaszmiru – owszem. I pod warunkiem że pasują do reszty stroju.

białe skarpetki
Michael Jackson (1984), fot. wikipedia commons

W latach 20. XX wieku nosili się tak między innymi Żydzi. Białe skarpetki były wtedy wyjątkowo popularne i uchodziły za eleganckie. Nie kojarzyły się bynajmniej z sandałami czy tandetą. Nosiło się je nawet do stroju wieczorowego! Uznawano, że świetnie współgrają z białą koszulą smokingową. Było to wyjątkowo powszechne szczególnie w środowiskach artystycznych. W późniejszych latach taki styl zaadaptowali przede wszystkim muzycy. Białe skarpetki można było ujrzeć na nogach gwiazd takich jak Louis Armstrong, Blues Brothers, Michael Jackson i Justin Timberlake.

Trochę szkoda, że skarpety w tym kolorze kojarzą się obecnie przede wszystkim pejoratywnie. Być może wielu uzna moje słowa za kontrowersyjne, ale ten element garderoby może dobrze wyglądać nie tylko do ubrań sportowych. I nie jest to wcale nowatorskie podejście czy próba, tutaj pozwolę sobie na neologizm, umodowienia klasyki. I nie ma nic wspólnego z chwilowym trendem, wspomnianym na samym początku. Noszenie białych skarpet do, na przykład, garnituru wymagałoby jednak trochę odwagi i sporo wyczucia – byłoby wyjściem przed szereg i na pewno nie spodobałoby się każdemu przechodniowi. Ale co z tego? Nie ma nic złego w wyróżnianiu się, pod warunkiem że nie robimy tego w sposób pretensjonalny i nieelegancki. Zachęcam do refleksji…

białe skarpetki
Smoking, spectator loafers i białe skarpetki – Justin Timberlake nieszablonowo

To wygląda dobrze!REO POLECA

📻 Magda Gacyk: Jak Dolina Krzemowa zwariowała na punkcie polskiej kurki złotopiórki