K. Tchórzewski: Energetyka będzie oparta na krajowych surowcach

Polska energetyka w perspektywie 2050 roku będzie oparta głównie na rodzimych surowcach – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas debaty „Polityka energetyczna 2050” zorganizowanej w ramach „Forum Zmieniamy Polski Przemysł”.

Minister Tchórzewski podkreślił, że strategią polskiej energetyki będzie wykorzystywanie energii wytwarzanej z rodzimych źródeł, opartych w pierwszej kolejności na krajowych surowce energetyczne.

– Przy szybkim wzroście gospodarczym Polski, do 2030 r. zużycie energii będzie rosło. Dlatego w konsekwencji nie ma możliwości wyeliminowania węgla z bilansu energii pierwotnej w perspektywie 2050 r. Jej udział w perspektywie najbliższych dziesięciu lat będzie stabilny – powiedział. – Ewentualne zmniejszenie ilości węgla zużywanego przez energetykę to bardziej długofalowa perspektywa, wynikająca ze stałego podnoszenia efektywności energetycznej w gospodarce narodowej, a także ze wzrostu sprawności bloków energetycznych – dodał.

Poinformował także, że do 2050 r. będziemy rozwijali odnawialne źródła energii, a program jądrowy będzie kontynuowany ze względu na jego potencjał rozwojowy i naukowo-badawczy.

– Jednak technologia ta, przy wysokim koszcie jednostkowym budowy instalacji i stosunkowo skromnej skali wdrożenia, jaka jest planowana, nie rozwiąże naszych problemów energetycznych – zaznaczył.

REO.pl

źródło: MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here