K. Tchórzewski: Aukcje OZE jeszcze nieprzesądzone


Wejście w życie systemu aukcji OZE wcale nie jest przesądzone – wynika z wypowiedzi Krzysztofa Tchórzewskiego dla wnp.pl. Minister zapowiedział również, że wsparcie dla prosumentów „nie będzie zachęcać”.

Według ministra energii sektor OZE w Polsce rozwija się lepiej, niż planowano, więc zamiast szybko wypełniać cel 15 proc. OZE do 2020 roku, warto się zastanowić, jak to zrobić. Tchórzewski uważa, że w polskim miksie energetycznym zbyt duży udział mają elektrownie wiatrowe, które są „niesterowalne, nie zapewniają stabilnych dostaw mocy i wymagają zabezpieczania przez źródła konwencjonalne”. A ponieważ system aukcyjny stawiałby energetykę wiatrową w dobrej pozycji, ministerstwo postanowiło ten system wstrzymać. Minister przyznał zresztą, że samo wejście w życie systemu aukcji OZE nie jest jeszcze przesądzone.

Aby „zrównoważyć” rozwój OZE w Polsce, minister energii chce większego rozwoju biogazowni, które są stabilnym źródłem mocy, oraz przywrócić współspalanie, ale „na innych zasadach, niż dotychczas”, różnym od „prostego mieszaniu węgla z biomasą”.

Krzysztof Tchórzewski zapowiedział również, że wsparcie dla mikroinstalacji będzie, ale „nie będzie zachęcać”, żeby energetyka prosumencka nie stała się biznesem. Warto tu przypomnieć, że Krzysztof Tchórzewski był jednym z dziewięciu posłów, którzy wstrzymali się od głosu, gdy Sejm 20 lutego odrzucił poprawki Senatu do ustawy o OZE, dzięki czemu zachowała się w niej tzw. poprawka prosumencka.

REO.pl

źródło: wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here