Już ponad 90% Polaków jest za rozwojem OZE i efektywności energetycznej


Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi w rozmowie o pierwszym polskim pełnometrażowym filmie na temat zmiany klimatu i rewolucji energetycznej Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. Rozmawia Paweł Sito.

Paweł Sito: Już za kilka dni będziemyświadkami przełomowego wydarzenia na styku obszarów ochrony środowiska,kształtowania opinii publicznej i kinematografii?

Tobiasz Adamczewski: Mamnadzieję, że pojawienie się najpierw filmu, a potem miniserialu telewizyjnego “Punktkrytyczny. Energia od nowa” odegra rolę w kształtowaniu się świadomościspołecznej na temat klimatu, wyzwań ekonomicznych, energetycznych i stanuśrodowiska. Zaczynamy premierą w Warszawie w najbliższą niedzielę, 14 maja, ado końca miesiąca odwiedzimy kilka dużych miast Polski, pokazując film w profesjonalnychsalach kinowych, łącząc projekcje z dyskusją.

P.S.: Powiedzmy coś więcej o filmie: coto za produkcja i kim są realizatorzy?

T.A.: Reżyserem jest Łukasz Bluszcz, z firmyVision House, która ma na swoim koncie produkcje dla światowych telewizji – odBBC po Al Jazeerę. Trudno mówić scenariuszu, bo to jest film dokumentalny.Rozmawiając o produkcji filmu podaliśmy 10 tematów, na których nam zależy, np.klimat, małe i duże OZE, efektywność energetyczna, transport itp. Projekcjatrwać będzie 80 minut. Jesienią w telewizjach sieci Discovery pokazywane będąpięciominutowe odcinki wersji telewizyjnej, razem 10 sztuk. Powinny zostaćzauważone, bo planowane są dosyć częste emisje przez wiele miesięcy.

P.S.: Czym jest ten film? Swego rodzajuostrzeżeniem?

T.A.: Film stawia bardzo jasno kwestię tego,że do połowy wieku trzeba dojść do neutralności klimatycznej. Na podstawie tegozastanawiamy się co po węglu? Patrzymy na to z kilku perspektyw, jedna z nichto perspektywa establishmentu politycznego, choć jest to tak naprawdę bardzopowierzchowne, bo powiązane to jest mocno z establishmentem sektorowym. Muszę podkreślić, że film ten jest tylko narzędziem. Celem zaś całegoprojektu jest oswojenie polskiego odbiorcy z myślą, jak ważnym elementemnaszego rozwoju jest polityka klimatyczna. Jednym z przykładów bezpośrednich,że to ma ręce i nogi, jest pokazani, jak system handlu uprawnieniami do emisjimoże przyczynić się do walki z ubóstwem energetycznym – coś czego nie łączy sięzazwyczaj, bo większość ludzi uważa, że pieniądze za zakup CO2trafiają do Brukseli. Projekt ten ma trafiać do zwykłych ludzi, by nie bali siępolityki klimatycznej, bo po pierwsze jest konieczna – faktycznie dotarliśmy dopunktu krytycznego – a po drugie wcale nie musi oznaczać zapaści gospodarczej.Chcemy, by przekonane do tego społeczeństwo mogło wpływać w tej sprawie naklasę polityczną, niezależnie od opcji.

P.S.: A jak jest z tą świadomością wPolsce AD 2017? Z jednej strony ubodzy społecznicy z misją i świadomościąprawdy, jak wy i inne organizacje okołoekologiczne, z drugiej zaopatrzona waparaturę propagandową i pieniądze cynicznie manipulująca wyborcami władzastarająca się utrzymać XX-wieczne status quo. Czyje jest na wierzchu?

T.A.: Na samym początku projektu, żeby ustalić”linię bazową”, przeprowadziliśmy badanie opinii społecznej i okazujesię że ogromna większość obywateli popiera politykę klimatyczną, co – muszęprzyznać – było dla mnie sporym zaskoczeniem. Ponad 90% Polaków jest zarozwojem OZE i efektywności energetycznej!

P.S.: Kto występuje w filmie?

T.A.: Zacznijmy od istotnej postaci narratora,którym jest Marcin Dorociński. Zaprosiliśmy specjalistów zarówno z kraju, jak i zza granicy.Świadomie zrezygnowaliśmy z dawania głosu politykom, jedynie dokumentujemy, żeza każdego rządu władza wspierała górnictwo węgla kamiennego. A propos tego i gościw filmie, to ciekawostką jest udział młodzieży szkolnej z Rybnika. Chodzą doklasy o profilu OZE i mają naprawdę niezwykłą świadomość tematu, a tymczasem docierajądo nas informacje, że szkoły górnicze cieszą się gwałtownie malejącąpopularnością. To też swojego rodzaju sondaż. Dajemy też głos górnikom. Widać,jak ciężko pracują i nie ma się co dziwić, że mają od społeczeństwa zasłużonyszacunek. Na pewno nie jest to film „antygórniczy”. Raczej jest to filmpróbujący przełamać mit, że przed sektorem węglowym stoi świetlana przyszłość. Kontrastujemyten przekaz z realiami polskimi, gdzie niestety rozwój alternatyw ciąglewidziany jest jako niechciana konkurencja. Pokazujemy to przez historie ludzi,którzy uwierzyli systemowi, że rozwój odnawialnych źródeł im się opłaci, arzeczywistość pokazała coś innego. Teraz sobie dopiero uświadamiam, że górnicyi mali inwestorzy OZE mają wiele wspólnego: słuchają, co mówi do nich władza, układająsobie wokół tych obietnic życie, a później, jak warunki się zmieniają, muszą samisobie radzić.

P.S.: To trudne tematy. Jakim językiemoperuje film, by dotrzeć z przekazem do widza?

T.A.: To trudne tematy, a to najtrudniejszytemat przy tej produkcji. Zatrudniliśmy psychologów społecznych, wcześniej odbyliśmyszkolenie medialne. Żartuję, że gdybym ja miał to zrobić bez tego wszystkiego,to pewnie wyszłaby ładniejsza prezentacja z dziesiątkami tabel, danych i nie najłatwiejszychsłów. Żeby być z takim dziełem skutecznym, trzeba przekaz oprzeć na emocjach,pamiętać, że z wiedzy, przekazu dotrze do ludzi kilka procent i nie obrażać sięna to. Mam nadzieję, że – dlatego iż nie jest to zbiór suchych faktów, alepołączenie diagnozy, emocji i rozwiązań – film dotrze do szerszej grupy widzóww kinach, telewizji, a później i w Internecie.

Paweł Sito / REO.pl

„Punkt krytyczny – Energia odNowa” to pierwszy polskipełnometrażowy film oraz dziesięcioodcinkowy serial na temat zmiany klimatu inieuniknionej rewolucji energetycznej, powstały w ramach kampanii zainicjowanejprzez Fundację WWF Polska „Energia odNowa”. remiera filmu odbędzie się wweekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie –14 maja o godzinie 15 w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki. Oprócz pokazówpodczas festiwalu, „Punkt krytyczny – Energia odNowa” będzie można zobaczyć wośmiu polskich miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi,Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy oraz dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli. Więcej informacji o filmie tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here