Jutro Senat zajmie się ustawą odległościową


Uchwaloną przez Sejm 20 maja ustawą odległościową zajmie się7 czerwca senacka Komisja Infrastruktury. W efekcie już podczas najbliższegoposiedzenia ustawa może zostać przyjęta przez Senat.

 

Ustawa odległościowa po sejmowym głosowaniu trafiła do izbywyższej. Senatorowie zajmą się nią 7 czerwca, podczas posiedzenia KomisjiInfrastruktury. Możliwe, że już w dniach 8-9 czerwca, podczas posiedzeniaSenatu, ustawa zostanie przyjęta.

 

Bardzo krytykowana nie tylko przez branżę energetykiwiatrowej propozycja ustawy ma na celu ograniczenie możliwości budowy elektrowniwiatrowych poprzez wprowadzenie zapisu o minimalnej odległości elektrowniwiatrowych od zamieszkałych zabudowań. Odległość ta wynosi dziesięciokrotnośćwieży wiatrowej wraz z fundamentem i łopatą wirnika, co w praktyce oznacza ok.1,5-2 km. Warto tu zaznaczyć, że tak restrykcyjne regulacje nie występują wżadnym innym kraju europejskim. Średnia stosowana odległość budowy wiatraków odgospodarstw domowych w Europie to 400-600 m, co pozwala zachować normydotyczące hałasu. W większości krajów zresztą kwestia lokalizacji elektrowniwiatrowych nie jest sztywno określana przez przepisy, a wiąże się z poziomemdopuszczalnego hałasu.

 

Dodatkowo ustawa odległościowa zwiększa obciążenia podatkowedla już działających farm wiatrowych. Z projektu ostatecznie wykreślono zapisydotyczące zasad notyfikacji technicznej wiatraków oraz rozdział 4, zawierającyprzepisy karne, zgodnie z którym za uruchomienie wiatraka bez pozwolenia UDTgrozić miały 2 lata więzienia.

Podczas głosowania w Sejmie opozycja zwracała uwagę, że rządPiS, dążąc do utrzymania dominującej pozycji węgla w polskim miksie energetcznym,doprowadzi do upadku sektora energetyki odnawialnej.

 

Jednak rząd swojej negatywnej opinii o energetyce wiatrowejod początku nie ukrywa. Politycy PiS powtarzają, że poprzednie regulacjedotyczące farm wiatrowych nie były dobre dla polskich obywateli i polskiejgospodarki.

 

– (…) Chcemy by dla wszystkich firm, dla wszystkichpodmiotów gospodarczych obowiązywały równe zasady. Nie zgadzamy się na to, by wPolsce można było robić łatwe interesy kosztem obywateli czy kosztem polskiejgospodarki – mówiła premier Beata Szydło podczas piątkowej konferencji prasowej.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here