Jutro decyzja PiS ws. poprawki prosumenckiej


Posłowie Prawa i Sprawiedliwości we wtorek podejmą decyzję ws. wsparcia rządowego lub opozycyjnego zapisu o wsparciu dla prosumentów. Czego obawia się PiS?

– We wtorek zbiera się Komisja Nadzwyczajna ds. Energetyki i Surowców Energetycznych. Wtedy też podejmiemy decyzję w sprawie poprawki prosumenckiej – mówi nam Piotr Naimski, poseł PiS odpowiedzialny w klubie za energetykę.

– Chciałbym jednak podkreślić, że jesteśmy za rozwojem mikroinstalacji i wspieramy prosumentów. Dlatego też już raz wsparliśmy w Sejmie poprawkę prosumencką. Senacką propozycję analizujemy pod kątem ograniczenia kosztów dla odbiorców. Mamy w głowie sytuację, do jakiej doszło w Czechach – dodał Naimski.

Niższe koszty wsparcia to kluczowy argument, którym politycy Platformy Obywatelskiej chcą przekonać PiS do odrzucenia przepisów o gwarantowanych taryfach dla pierwszych 800 MW mikroinstalacji.

W Czechach wysokie stawki taryf feed-in oraz brak ograniczeń w zakresie mocy instalowanych paneli solarnych doprowadziły do bardzo szybkiego rozwoju tych instalacji. W końcu rząd Czech wprowadził nawet specjalny podatek ograniczający zyski producentów z solarów, aby ograniczyć rozwój przemysłowej energetyki fotowoltaicznej.

Polska poprawka prosumencka zawiera jednak ograniczenia zarówno w zakresie mocy samych instalacji, jak i łącznej mocy wszystkich instalacji, które mogą otrzymać wyższe wsparcie. Do tego daje Ministrowi Gospodarki prawo ograniczania taryf feed-in na bieżąco. Wszystkie te zapisy mają zabezpieczyć odbiorców energii przed zauważalnym wzrostem cen energii. Poprawka w praktyce oznaczać będzie maksymalny wzrost rachunków odbiorców o zaledwie 0,5 proc.

Tymczasem senacka propozycja wymierzona jest w zachowanie obecnego status quo. Zaproponowane 210 proc. ceny hurtowej energii, po której prosumenci mogliby sprzedawać energię do sieci nie wynika z kalkulacji ekonomicznych, a jedynie decyzji politycznych.

 

Redakcja reo.pl

zdj. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here