Jezioro Bodeńskie dostarczy ciepło dla 300 tys. domów


Ciepło zmagazynowane w wodach Jeziora Bodeńskiego zostanie wykorzystane do celów grzewczych. Dzięki pompom ciepła uda się ogrzewać pomieszczenia i zapewnić ciepłą wodę użytkową nawet w 300 tys. gospodarstw domowych.

Strategia rozwoju pomp ciepła już od wielu lat jest wpisana w plany rozwoju energetyki Szwajcarii i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. Bardzo ciekawy wydaje się być pomysł wykorzystania zasobów energii zgromadzonych w postaci ciepła w wodach Jeziora Bodeńskiego. Jezioro leży na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii i od zawsze stanowi atrakcję turystyczną. Jest to trzecie pod względem wielkości jezioro w Europie Środkowej, pełni rolę rezerwuaru wody pitnej. Pierwsza pompa ciepła, której dolne źródło stanowiły wody tego jeziora została zainstalowana już w latach 40 tych ubiegłego wieku. Od tamtej pory minęło już ponad 70 lat, a pompy ciepła znów mają ogrzewać domy, wykorzystując wody z Jeziora Bodeńskiego. Tym razem jednak na dużą większą skalę.

Międzynarodowa Komisja Ochrony Jeziora Bodeńskiego (IGKB) wydała w tym roku pozwolenie na użytkowanie jeziora do celów grzewczych. Pompy ciepła, będą pobierać ciepło zakumulowane w wodzie i przekazywać je do odbiorców. Eksperci szacują, że ciepło pobrane z jeziora dzięki pompom ciepła może ogrzewać pomieszczenia i zapewnić ciepłą wodę użytkową nawet w 300 tys. gospodarstw domowych. Oprócz wykorzystania wód Jeziora Bodeńskiego do celów grzewczych, możliwe będzie również chłodzenie pasywne latem (chłodzenie naturalne bez udziału pracy sprężarki). Ciepło pobrane z budynków będzie odprowadzane do jeziora. Z uwagi na duże rozmiary akwenu temperatura wód w jeziorze będzie się zwiększać maksymalnie o 0,2 stopnia, zatem nie wpłynie to na zaburzenie naturalnej równowagi ekologicznej Jeziora Bodeńskiego.

Zastosowanie pomp ciepła nie powoduje żadnej emisji zanieczyszczeń. Szwajcarzy już od dawna doceniają zalety stosowania technologii pomp ciepła. Zwrot ku ekologii i ochronie środowiska naturalnego owocuje czystym powietrzem, brakiem niskiej emisji zanieczyszczeń oraz zadowoleniem odwiedzających szwajcarskie kurorty turystów.

źródło: PORT PC, BWP

fot. Jezioro Bodeńskie/Alessio Maffeis/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here