Jest zgoda na sejmową komisję ds. energetyki


We wtorek sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała wniosek o utworzenie nadzwyczajnej komisji zajmującej się sektorem energetycznym, w tym gazem łupkowym. Komisja ma poparcie zarówno PO, jak i PiS.

Posłowie byli zgodni co do powołania komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych. Jej nazwa została rozszerzona o surowce na wniosek posła wnioskodawcy Andrzeja Czerwińskiego z PO, ale to ukłon w stronę PiS, który chce, aby duży nacisk w pracach komisji został położony na gaz łupkowy.

Dwie ustawy węglowodorowe, poświęcono w dużej mierze gazowi łupkowemu, będą jednym z pierwszych wyzwań nowej komisji, zaraz po ich przyjęciu przez rząd. Kolejnymi tematami będzie ustawa o odnawialnych źródłach energii, którą resort gospodarki chce niedługo przekazać do konsultacji społecznych.

– Mamy wyraźne przyśpieszenie w pracach nad ustawą o OZE. Została wpisana do prac rządu, na zlecenie którego przygotowuje ją Ministerstwo Gospodarki. Myślę, że ustawa niedługo trafi do prac w komisji sejmowej – powiedział portalowi reo.pl poseł Andrzej Czerwiński po posiedzeniu komisji regulaminowej Sejmu.

Kolejnym tematem prac komisji będzie ustawa przywracająca wsparcie łącznej produkcji ciepła i energii elektrycznej żółtymi i czerwonymi certyfikatami. Tzw. nowelę kogeneracyjną pod kątem pomocy publicznej analizuje obecnie Komisja Europejska.

Teraz projektem uchwały o powołaniu komisji ds. energetyki i surowców energetycznych zajmie się Sejm na posiedzeniu plenarnym.

 

Redakcja reo.pl

Sejm, fot. Piotr Drabik/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here