Jest ostateczne porozumienie atomowe z Iranem

Osiągnięto ostateczne porozumienie między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem ws. irańskiego programu jądrowego.

Informację o ostatecznym porozumieniu ogłoszono we wtorek, 14 lipca, w Wiedniu. W negocjacjach z Iranem uczestniczyło sześć państw: USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja. Rezultatem podpisania porozumienia będzie zniesienie sankcji na irański sektor naftowy.

Z informacji podawanych przez agencje prasowe wynika m.in., że ONZ – po wyrażeniu zgody przez władze Iranu – będzie mieć dostęp do irańskich instalacji wojskowych. Iran zgodził się również na zapis, zgodnie z którym w przypadku naruszenia przez Teheran ustaleń wypracowanego porozumienia sankcje – zniesione na mocy dokumentu – zostaną przywrócone.

Irański wiceminister ds. ropy naftowej Mohsen Kamsari już zapowiedział zwiększenie eksportu ropy naftowej do Europy.

„Z zadowoleniem witamy, ogłoszone (…) 14 lipca br. w Wiedniu, ostateczne porozumienie dotyczące irańskiego programu jądrowego. Stanowi ono przejaw rozwagi i odpowiedzialności wszystkich stron zaangażowanych w jego wypracowanie. Wyrażamy uznanie dla wysiłku negocjatorów, który doprowadził – dzięki ich determinacji i świadomości historycznej szansy – do osiągnięcia porozumienia. (…) Mamy nadzieję, że porozumienie przyczyni się do poprawy sytuacji na całym Bliskim Wschodzie. Liczymy również, że pozwoli ono na ożywienie tradycyjnie dobrych i wzajemnie korzystnych relacji dwustronnych między Polską a Iranem – – podało w komunikacie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here