Jest nowe porozumienie europejskie w sprawie f-gazów

Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada uzgodniły 16 grudnia 2013 r. tekst porozumienia w sprawie projektu rozporządzenia o tzw. f-gazach, czyli dotyczących czynników chłodniczych. Organizacja branżowe, EHPA i PORT PC, z zadowoleniem przyjmują uzgodnienie zapisów porozumienia już w pierwszym czytaniu.

Ostateczny tekst porozumienia jest oparty o scenariusz ograniczania ilości czynnika chłodniczego wprowadzanego na rynek do 2030 roku aż o 79 proc. Ponadto wprowadzono dodatkowe ograniczenia do klimatyzatorów typu mono-split. Zdaniem Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła EHPA dotychczasowy scenariusz był wystarczająco surowy i wprowadzanie dodatkowych zakazów nie było konieczne. Niemniej jednak branża będzie dalej dążyć do tego, aby pompy ciepła były najbardziej efektywnym systemem grzewczym wykorzystującym odnawialne źródła energii.

W trakcie prac nad zmianami w rozporządzeniu, członkowie EHPA zgłaszali liczne uwagi. Należy zwrócić uwagę na fakt, że większość z nich została wzięta pod uwagę przez polityków i zostały uwzględnione w treści dokumentu. Obejmuje to m.in. włączenie definicji urządzeń hermetycznie zamkniętych. Ponadto w miejsce całkowitego zakazu stosowania urządzeń wstępnie napełnionych czynnikiem chłodniczym, produkty te będą w użytku ze specjalnym systemem śledzenia poziomu czynnika chłodniczego.

EHPA i PORT PC, członek Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła, podkreślają, że uzgodnienie zapisów porozumienia daje branży pomp ciepła pewność prawną, co pozwala na włączenie się w działania mające na celu stopniowe ograniczanie gazów fluorowanych.

 

Redakcja reo.pl

źródło: PORT PC/ EHPA
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here