Jedna z największych brytyjskich farm słonecznych podłączona


Belectric UK i First Solar podłączyły jedną z największych farm solarnych na Wyspach Brytyjskich. Elektrownia słoneczna, znajdująca się w Abingdon w Oxfordshire, ma moc 46MW i ma generować ok. 45.000.000 kWh energii. 

Wystarczyłoby to do zasilenia ok. 14 tys. domów czyli około 25 proc. domostw w mieście Oxford. Ogromna instalacja PV przyczyni się również do obniżenia emisji dwutlenku węgla na Wyspach o 20 mln kg rocznie. Twórcy farmy mają nadzieję, że taki zastrzyk energii odnawialnej pomoże Wielkiej Brytanii osiągnąć większą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Zachwalają, że projekt jest zaawansowany technologicznie, wydajny, a przy tym konkurencyjny cenowo, dzięki czemu może wytyczać nowe ścieżki dla rozwoju energetyki słonecznej na całym świecie. Grunt, na którym znajduje się instalacja, będzie też wykorzystywany do celów rolniczych – produkcji żywności i wypasania owiec. Aby ją zrealizować Belectric i First Solar zawiązały w 2013 r. spółkę joint venture. To już czwarty wspólny projekt tych firm. Niedawno wybudowały również farmę słoneczną w Wiltshire w Wielkiej Brytanii.

First Solar to dostawca kompleksowych instalacji fotowoltaicznych. Belectric to międzynarodowe przedsiębiorstwo specjalizujące się w rozwoju i budowie naziemnych elektrowni słonecznych i systemów fotowoltaicznych dachowych. Działa w ponad 20 krajach.

źródło: solarpowerportal.co.uk oraz firstsolar.com

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here