Japonia: Energia geotermalna zastąpi atom?


Wkrótce w Japonii energetyka oparta na odnawialnych źródłach geotermalnych może zacząć efektywnie zastępować energetykę jądrową. Być może uda się dzięki temu zrezygnować z kilkudziesięciu reaktorów nuklearnych.

Zdaniem Stefana Larusa Stefanssona, ambasadora Islandii w Japonii, który niedawno wygłosił w Tokio wykład na temat energetyki, Japonia może w dużym stopniu ograniczyć wykorzystanie energii jądrowej. Jego zdaniem można tego dokonać za pomocą wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

W ocenie Stefanssona potencjał OZE, a zwłaszcza energii geotermalnej jest w wyspiarskiej Japonii wyjątkowo potężny. Islandczyk przekonuje, że dzięki inwestycjom w ten sektor państwo mogłoby zastąpić 25 reaktorów jądrowych. Ambasador podkreślił jednak, że aby do tego doprowadzić, należy w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje energetyka geotermalna, a to oznacza wielkoskalowe inwestycje.

Jako przykład sukcesu takiego rozwiązania Stefan Larus Stefansson podał swoją ojczyznę. Aż dwie trzecie zapotrzebowania energetycznego Islandii jest zaspokajane właśnie dzięki elektrowniom wykorzystującym źródła geotermalne (m.in. ogrzewa się tak 90 proc. domów). Sytuacja energetyczna w Japonii mogłaby wyglądać podobnie – potencjał energetyczny tego źródła jest tam bardzo wysoki. Ocenia się, że wyspiarskie państwo zajmuje pod tym względem trzecie miejsce na świecie.

Pokrywa się to z niedawną oceną tego sektora opublikowaną w jednym z rządowych raportów. Politycy przekonywali w nim, że dzięki źródłom geotermalnym Japończycy mogą mieć ok. 20 GW mocy. Już teraz w tym azjatyckim państwie pracują elektrownie geotermalne o łącznej mocy zainstalowanej 535 MW. Dla porównania – większy odsetek energii geotermalnej w miksie mają obecnie np. Kenia czy Salwador.

Japonia nie powinna mieć technicznych problemów z eksploatacją tego źródła. Mimo wieloletniej koncentracji na energetyce jądrowej w Japonii nie brakuje zaplecza technologicznego, niezbędnego do wykorzystania potencjału energii geotermalnej. Japończycy produkują m.in. turbiny wykorzystywane w islandzkich elektrowniach geotermalnych.

Inwestycje w tę dziedzinę energetyki mogą być dla coraz przychylniej patrzących na odnawialne źródła energii japońskich władz bardzo korzystne. Po katastrofie elektrowni nuklearnej w Fukushimie w sektorze OZE ulokowano bardzo duże pieniądze. Elektrownie słoneczne i wiatrowe powstają coraz częściej, nie mogą jednak być traktowane jak stabilne źródła energii. Inaczej jest z elektrowniami geotermalnymi, które zapewniają regularne i trwałe dostawy prądu i ciepła.

Co więcej, energetyka geotermalna jest opłacalna. Od roku 1970 Islandia zaoszczędziła dzięki niej ok. 7 mld dol.

 

Dominik Tomaszczuk

Wkrótce w Japonii energetyka oparta na odnawialnych źródłach geotermalnych może zacząć efektywnie zastępować energetykę jądrową, fot. Bobfantastic/CC BY-ND 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here