Jan Szyszko ponownie ministrem środowiska

Jan Szyszko po raz kolejny obejmie kierownictwo nad resortem środowiska – poinformowała Beata Szydło na poniedziałkowej konferencji.

Jan Szyszko, leśnik, nauczyciel akademicki i polityk PiS, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, w latach 1997–1999 sprawował funkcję ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005–2007 był ministrem środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

 

Na początku lat 90. pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w resorcie środowiska. Zasiadał także w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Jego kariera polityczna rozpoczęła się pod koniec lat 80-tych kiedy działał m.in. w samorządzie podwarszawskiej gminy Wesoła. Od początku lat 90-tych był też działaczem Porozumienia Centrum, a od 1996 r. wiceprezesem zarządu głównego tego ugrupowania.

 

Był też pełnomocnikiem rządu ds. Konwencji Klimatycznej i prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ (1999-2000). Od 2001 do 2005 roku zasiadał w Trybunale Stanu z ramienia PiS, do którego wstąpił w 2001 r.

 

W 2006 roku Szyszko wydał kontrowersyjną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy, czym, naraził się na krytykę środowisk ekologicznych i obrońców przyrody.

 

Krytykował też unijną politykę klimatyczną i nawoływał do renegocjacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. Był przeciwnikiem zmiany, jaką w mijającej kadencji wprowadziła koalicja rządząca PO-PSL, a która zmusiła Lasy Państwowe do wpłat budżetowych; opowiadał się także za całkowitym zakazem przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa

 

Kandydat PiS na ministra środowiska znany jest ze swojego negatywnego nastawienia do energetyki wiatrowej. W swoich dotychczasowych wypowiedziach stwierdzał m.in., że farmy wiatrowe budowane są „bez podstaw prawnych”, a samorządy zgadzają się na obecność wiatraków w związku z „różnego rodzaju działalnością korupcyjną”. Jan Szyszko jest zwolennikiem rozwoju energii geotermalnej.

reo.pl/PAP
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here