Jakie drewno do współspalania? MŚ ma projekt rozporządzenia


Zgodnie z projektem rozporządzenia resortu środowiskapozostałości drzewne po wycince bądź drewno, które było długo składowane będąmogły być współspalane z węglem. Lasy Państwowe w 2017 r. chcą sprzedać m.in.elektrowniom 800 tys. m sześc. takiego surowca.

 

Znowelizowana w czerwcu br. ustawa o odnawialnych źródłachenergii pozwoli na wykorzystanie we współspalaniu drewna energetycznego.Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, za drewno energetyczne uważany jest”surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe ifizyko-chemiczne posiada obniżoną wartość techniczną i użytkowąuniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie”. Czerwcowa nowelizacjazobowiązała ministra środowiska do wydania szczegółowego rozporządzeniaokreślającego m.in. parametry takiego surowca.

 

Zgodnie z projektem opublikowanego na stronach RządowegoCentrum Legislacji rozporządzenia, które miałoby wejść od nowego roku, drewnemenergetycznym będzie np.: drewno małowymiarowe, pozostałości drzewne po wycincei wyróbce surowca drzewnego, karpina – czyli część podziemna drzewa wraz zpniakiem pozostałym po ścięciu, drewno które zostało poddane długotrwałemuskładowaniu, czy też pochodzące z plantacji energetycznych.

 

W rozporządzeniu czytamy, że za drewno energetyczne uważanema być też takie, które jest “zdeformowane pod względem kształtu,nadmiernie przesycone substancjami żywicznymi, zdeprecjonowane biodegradacyjnielub abiotycznie w fazie wzrostu drzew, a także na skutek długotrwałegoprzelegiwania po pozyskaniu w lesie lub na składnicach drewna”.

 

Do współspalania będą mogły trafić też elementy drewniane porozbiórce obiektów wielkogabarytowych oraz małej architektury, czy też”elementy wyposażenia wnętrz wycofywane z eksploatacji wskutek zużyciafizycznego lub moralnego”, jeśli będą miały odpowiednie parametryokreślone w projekcie rozporządzenia.

 

W rozporządzeniu napisano też, że do drewna energetycznegozaliczone zostanie np. takie, które będzie miało wartość opałową powyżej 7 tys.kJ/kg, czy wilgotność do 50 proc.

 

W projekcie rozporządzenia podkreślono, że pozyskanie drewnaenergetycznego nie może prowadzić do zmniejszenia ilości drewna pozostawionegow lasach do naturalnego rozkładu “w celu kształtowania właściwejróżnorodności biologicznej ekosystemów leśnych”.

 

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska poinformowałaPAP, że w 2017 r. LP mają zamiar sprzedać 800 tys. metrów sześciennych drewnaenergetycznego. Na razie nie wiadomo, ile na tym zarobi przedsiębiorstwo,ponieważ – jak wyjaśniła przedstawicielka Lasów – taka sprzedaż odbywać siębędzie w formie negocjacji z zainteresowanymi podmiotami.

 

Malinowska zapewniła, że nie zabraknie surowca dla przemysłudrzewnego, w tym dla meblarskiego. W 2017 r. Lasy Państwowe chcą sprzedać wsumie 40,5 mln sześc. drewna. W tym, dla odbiorców indywidulanych, cele opałowema być przeznaczonych 5,5 mln metrów sześc. drewna.

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here