Jak rząd chce walczyć ze smogiem?


Dotacje dokotłów, poprawa termoizolacji budynków, lepsza jakość paliwa – to niektórepropozycje Ministerstwa Rozwoju w walce ze smogiem, które zapowiadawicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Resort nie przewidujejednak kar dla tych, którzy mają np. stare piece.

“Tobędą dotacje również właśnie do kotłów, to będą dotacje do termoizolacjibudynków, do tego, żeby budynki były energooszczędne i wielkie programyNarodowego Funduszu Ochrony Środowiska” – mówił w sobotę w radiu RMF FMMorawiecki.

Wicepremierzapowiedział jednocześnie, że nowe rozporządzenia mają być gotowe już na sezongrzewczy 2017/2018. “Dokładnie na Komitecie Ekonomicznym, cztery dni temu,rozmawialiśmy o tym, żeby zagwarantować wysoką jakość paliwa, żebyzagwarantować jakość kotłów, w których to paliwo jest spalane i nad tymirozporządzeniami pracujemy” – zapewnił Morawiecki.

Pytany, o toczy ci, którzy mają stare piece albo stare samochody będą obciążeni jakimiśdodatkowymi kosztami, odpowiedział: “Nie rozmawialiśmy o żadnym takimwariancie”.

“Patrzyliśmytylko na to, jak można ludziom pomóc rzeczywiście, w poprawie jakości spalania,paliwa, właśnie poprzez zmianę pieców, kotłów, poprzez poprawę termoizolacji,czyli raczej pozytywne programy, a nie karanie kogokolwiek za to, że nie staćgo na lepsze paliwo” – zapewnił Morawiecki.

Opropozycjach walki ze smogiem Morawiecki mówił także na czwartkowej konferencjiprasowej. “Mamy kilkanaście bardzo ciekawych propozycji, w tym również(…) podpisanie rozporządzenia w zakresie jakości kotłów, które zdecydowaniepoprawi jakość powietrza” – powiedział wicepremier. Zapowiedział teżrozporządzenia dotyczące paliw, czy elektromobilności. “Na KomitecieEkonomicznym Rady Ministrów potwierdziliśmy i wypracowaliśmy kilkanaście nowychdziałań z obszaru podniesienia jakości powietrza. Ustaliliśmy również (…), żebędziemy mieli specjalny program +Czyste Powietrze+. To był temat, którym naszrząd zajmie się na zasadach priorytetowych. Mamy też wiele dodatkowych pomysłów,które mają poprawić jakość powietrza” – dodał.

Patrzyliśmy tylko na to, jak można ludziom pomóc rzeczywiście (…) raczej przez pozytywne programy, a nie karanie kogokolwiek za to, że nie stać go na lepsze paliwo

Zapowiedziałzmianę jakościową w stosunku do działań, które były wcześniej podejmowane,wskazał na m.in. instalowanie czujników w specjalnych miejscach,upowszechnienie badań jakości powietrza, działania dotyczące spalanychmateriałów, ale także zachęty ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej, dopłaty do wymiany kotłów na ekologiczne.”Przykładamy ogromną wagę do produkcji energooszczędnych, również wbudownictwie mieszkaniowym” – mówił.

Wskazałm.in. na program termoizolacji, domy pasywne. “To wszystko zdecydowaniepoprawi jakość powietrza. To będą punkty, które zaproponujemy Radzie Ministrówjuż w najbliższy wtorek, czyli za kilka dni” – zapowiedział.

Rozporządzenieresortu rozwoju dot. kotłów ma wyeliminować ze sprzedaży tzw. kopciuchy, którenie spełniają podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwychzwiązków. Od 2018 r. nie będzie można sprzedawać czy montować w Polsce kotłówna paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrówemisyjnych. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500kW, czyli takich, jakie stosowane są w domowych kotłowniach.

Organizacjepozarządowe informują, że rocznie na 200 tys. sprzedanych pieców węglowych wnaszym kraju – 140 tys. stanowią tanie, o niskich standardach emisyjnych.

W środęMinisterstwo Energii informowało, że w przyszłym tygodniu do konsultacjispołecznych i uzgodnień międzyresortowych zostaną skierowane przepisy dotyczącesytemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw czy wymagań jakościowych dlapaliw stałych. Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawca będzie musiał informowaćkonsumenta o jakości i sortymencie sprzedawanego węgla, a do obrotu nie będziemożna wprowadzać węgla niesortowanego oraz węgla niespełniającego normjakościowych.

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska prowadzonesą też programy, które mają przyczyniać się do lepszej jakości powietrza.Chodzi m.in. o program Region (200 mln zł), z którego będzie można uzyskaćdopłaty m.in. do kotłów. NFOŚ stawia też na geotermię. Na ten cel, czyli m.in.na wykonanie otworów czy budowę ciepłowni geotermalnych przeznaczono 500 mlnzł.

PAP
fot. Ministerstwo Rozwoju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here