J. Szyszko: geotermia w miastach i biomasa na wsi sposobem na czyste powietrze


Podstawowym odnawialnym źródłem energii w dużychaglomeracjach w Polsce powinna być geotermia, a na terenach wiejskich – biomasa- podkreślił w rozmowie z PAP minister środowiska Jan Szyszko. Jego zdaniem tojeden ze sposobów ograniczania tzw. niskiej emisji.

 

“Oczywiście jakość powietrza jest priorytetem resortuśrodowiska. W tej chwili niezwykle ważną sprawą są pyły zawieszone, tzw. pyłPM2,5 i PM10 – w tym zakresie są zdecydowanie przekroczone normy w dużychaglomeracjach. W tych aglomeracjach trzeba będzie zastosować nowe technologiespalania, spalania zarówno węgla, jak i innych nośników energii. Z drugiejstrony należy zwrócić bardzo dużą uwagę na odnawialne źródła energii, a takimpodstawowym odnawialnym źródłem energii dla dużych aglomeracji powinna byćgeotermia” – powiedział PAP Szyszko.

 

Jak wskazał, Polska ma dosyć duże doświadczenia w tejkwestii. “Jest geotermia podhalańska, która w tej chwili pracuje już napełnych obrotach i rzeczywiście przyczynia się do tego, żeby tych pyłów niebyło. Chcę przypomnieć, że zasoby geotermalne w Polsce są przebogate. Zgodnie zinwentaryzacją śp. profesora Juliana Sokołowskiego nasze zasoby geotermalneprzewyższają kilkadziesiąt razy nasze potrzeby cieplne” – podkreśliłminister.

 

Zauważył, że źródła geotermalne można wykorzystywać przezcały rok, jak również przez całą dobę, niezależnie od pogody, bez względu na to”czy jest ciemno, czy widno, czy wieje wiatr, czy pada deszcz”.

 

Zdaniem ministra zasoby geotermalne w Polsce są stosunkowodobrze zinwentaryzowane, ale powinny być bardziej uszczegółowione.

 

Pytany, czy geotermia będzie w jakiś szczególny sposóbwspierana np. w ramach programów NFOŚiGW, minister zaznaczył, że była wspieranaw ramach funduszu w latach 2005 – 2007, gdy PiS był poprzednio u władzy.

 

“Było specjalne subkonto i z tego subkonta skorzystałam.in. fundacja Lux Veritatis, a ta umowa później przez Platformę Obywatelskązostała zerwana. W tej chwili po ugodzie sądowej całe pieniądze zostałyzwrócone fundacji Lux Veritatis. Okazało się, że to było rażące złamanie prawa,a z drugiej strony jeszcze doszły odsetki, a więc ktoś ponosi odpowiedzialnośćza to” – mówił Szyszko.

 

“Chciałbym powiedzieć, że gdyby geotermia zostałauruchomiona w odpowiednim czasie, to od 8 lat nie byłoby emisji pyłów w takiejaglomeracji jak Toruń” – zaznaczył.

 

Według niego szczególnie w terenach wiejskich, podstawowymźródłem energii powinna być biomasa, a tereny niezurbanizowane mają szansę byćsamowystarczalne energetycznie. “Tu wyprzedzamy nawet Unię Europejską, amianowicie chcemy, żeby Polska była liderem w zakresie gospodarki obieguzamkniętego: circular economy, co w tej chwili jest niezwykle ważne” -dodał minister.

 

Pytany, czy będą kontynuowane tradycyjne programy skierowanena ograniczanie niskiej emisji, czy termomodernizacji, minister Szyszko odparł,że oczywiście, tak. “Ograniczanie niskiej emisji poprzez efektywniejszespalanie, a również przez odnawialne źródła energii, jak również oczywiścienowe technologie” – wymienił.

 

Na pytanie, czy nie obawia się, że opóźniająca się ustawa oOZE nie zahamuje rozwoju wykorzystania biomasy, odparł, że “odnawialneźródła energii są priorytetem”.

 

“Odnawialne źródła energii są w tej chwili wministerstwie energii, natomiast resort środowiska bardzo ściśle współpracuje zministerstwem energii, jak również z ministerstwem rolnictwa i zrobimywszystko, żeby te opóźnienia nadrobić. Opóźnienia są rzeczywiście duże, grożąnam pewne sankcje ze strony Unii Europejskiej” – podkreślił Szyszko.

 

 

PAP

fot. MŚ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here