J. Pietrewicz: Polska mocniej odczuwa politykę klimatyczną

Polska ma swobodę kształtowania swego miksu energetycznego i ma to zapisane w Traktacie Europejskim. Jednak regulacje i unijne przepisy tę swobodę nam eliminują – uważa wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz.

Miks energetyczny to struktura produkcji i konsumpcji energii według kryterium nośników energii (np. prąd lub olej napędowy) lub sposobów wytwarzania. Jest on jednym z indeksów użytecznych w badaniu bezpieczeństwa energetycznego.

Jak mówił Pietrewicz podczas środowej debaty nt. polityki klimatyczno-energetycznej, zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą, w przypadku Polski polityka klimatyczna realizowana jest w warunkach gospodarki dwa razy bardziej energochłonnej niż w UE i do tego opartej na węglu. – Dlatego w Polsce, ze względu na wysoką energochłonność i wysoki udział węgla w naszej energetyce, odczuwanie (skutków) polityki klimatycznej jest zdecydowanie mocniejsze niż w innych krajach europejskich – powiedział.

Jak dodał, ewolucja unijnej polityki klimatycznej staje się “coraz większym obciążeniem dla polskiej gospodarki”. Jego zdaniem – z polskiego punktu widzenia – niepokojące jest “sztuczne przyśpieszanie zmian w polityce klimatycznej UE”.

Jednocześnie Pietrewicz podkreślił, że polityka klimatyczna wniosła wiele korzystnych zmian. M.in. uczuliła społeczeństwa na kwestie ekologiczne czy zdrowotne, zwróciła ponadto uwagę na bezwzględną ograniczoność zasobów.

Jednocześnie polityka klimatyczna pokazała, że polityka energetyczna nie jest bezalternatywna, tak jak postrzegaliśmy ją do tej pory. Okazało się, że w systemach mogą funkcjonować OZE. Zdaniem Pietrewicza sektor OZE będzie rósł, “bo taka jest polityka nie tylko klimatyczna, ale i energetyczna UE. To zaś – jak podkreślił – będzie oznaczało potrzebę przebudowania modeli biznesowych w polskiej energetyce.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here