J. Piechociński o bezpieczeństwie energetycznym kraju

– Polska propozycja stworzenia nowej unii energetycznej ma przede wszystkim na celu zacieśnienie integracji powiązań infrastrukturalnych – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas debaty poświęconej bezpieczeństwu dostaw surowców energetycznych. Spotkanie odbyło się 31 marca 2014 r. w siedzibie PAP w Warszawie.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że polska propozycja sprowadza się do kilku działań, które w połączeniu będą miały duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie. – Nie wykluczamy węgla z systemu oraz sposobów jego wykorzystania bowiem powinien on być trwałą wartością w europejskim miksie energetycznym. Konieczne jest także przyspieszenie budowy połączeń transgranicznych oraz porozumienie w sprawie wspólnych źródeł dostawy surowców – dodał.

W opinii wicepremiera obecnie nie ma żadnych problemów z dostawami rosyjskiej ropy i gazu. Podkreślali to również przedstawiciele polskich spółek. Małgorzata Szymańska dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w MG przypomniała, że MG jest przygotowane na różne scenariusze. – Zmieniamy polski system przesyłowy w sposób zasadniczy, tak, aby możliwe były różne kierunki dostaw i możliwości przesyłu. Dzięki temu zwiększa się nasza odporność na ewentualne kryzysy – podkreśliła.

Redakcja reo.pl

źródło: MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here