J. Piechociński: Konkurencyjność sektora energetycznego sprzyja inwestycjom

– Sektor energetyczny musi być konkurencyjny i dynamiczny, a jednocześnie maksymalnie efektywny i przyjazny środowisku – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas Konferencji NEUF 2013 „Inwestycje w niskoemisyjną energetykę”. Spotkanie odbyło się 21 czerwca 2013 r. w MG.

Wicepremier Piechociński nawiązał do unijnej dyskusji klimatycznej oraz zgłaszanych w jej trakcie propozycji dotyczących celów redukcyjnych emisji CO2. – Przygotowując nowe rozwiązania w sektorze musimy pamiętać o zachowaniu konkurencyjności poszczególnych gospodarek oraz bezpieczeństwie dostaw energii – powiedział.

W jego opinii istotnym elementem w budowaniu nowoczesnej i efektywnej energetyki są przede wszystkim nowe inwestycje. – Dlatego powinniśmy zapewnić przedsiębiorcom stabilne i korzystne warunki do działania i tworzyć ramy prawne, które będą zachętą do realizacji nowych projektów – powiedział. – Niezbędne jest też powstanie wspólnego rynku energii oraz nowe podejście do planowania strategicznego w obszarze unijnej infrastruktury przesyłowej – wyjaśnił.

Wicepremier przypomniał, że polski rząd popiera rozsądną i długoterminową politykę klimatyczną. Jego zdaniem musi ona jednak uwzględniać zobowiązania zarówno państw członkowskich UE, jak i krajów spoza Unii Europejskiej. – Mając na uwadze wszystkich uczestników naszego rynku, opracowaliśmy w MG „Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej”. Dokument powstał m.in. przy współpracy przemysłu i strony społecznej – dodał.

Podczas konferencji NEUF 2013 odbyło się także posiedzenie Społecznej Rady do Spraw Gospodarki Niskoemisyjnej pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, działającej przy Ministrze Gospodarki.

 

MG
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here