J. Piechociński: Dostawy gazu do Polski nie są zagrożone

– W chwili obecnej wszystkie dostawy gazu z zagranicy, w tym także z kierunku wschodniego, realizowane są bez najmniejszych zakłóceń – podkreślił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas briefingu prasowego poświęconego bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Spotkanie odbyło się 7 marca 2014 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Piechociński przedstawił sytuację na rynku gazu w Polsce oraz omówił ewentualne scenariusze w przypadku wystąpienia zakłóceń. – W roku 2013 z terytorium Ukrainy za pośrednictwem punktu wyjściowego w Drozdowiczach dostarczono do Polski 3,8 mld m3 – powiedział. Dodał, że Polska dysponuje także możliwością przekierowania części dostaw na wejście na granicy polsko-białoruskiej Wysokoje (2 mld m3) oraz wykorzystania rewersu z terytorium Niemiec (2,3 mld m3). – Pokazuje to, że jesteśmy przygotowani na ewentualne zakłócenia bez szkody dla naszej gospodarki i gospodarstw domowych – podkreślił.

Wicepremier Piechociński zwrócił także uwagę na kwestie związane z zapasami gazu.

– Przed tegorocznym sezonem grzewczym udało nam się zgromadzić rekordowe zapasy gazu ziemnego. To blisko 2,5 mld m3 zapasów – dodał. W jego opinii to ważny element stabilności energetycznej Polski.

MG
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here