J. Kaczyński: Polska musi mieć elektrownie węglowe


Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w poniedziałek po południu w Ostrołęce (woj. mazowieckie), że węgiel to poważny własny zasób energetyczny Polski i dlatego nasz kraj musi mieć elektrownie węglowe.

Kaczyński mówił o tym w miejscu, gdzie w 2012 r. została przerwana budowa nowej elektrowni Ostrołęka. Szef PiS powiedział, że to “miejsce symboliczne”, gdyż pokazuje, w jaki sposób “działał mechanizm obecnej władzy”. “Używam czasu przeszłego, bo mam nadzieję, że to już się kończy (…)” – mówił szef PiS.

Powiedział, że jego ugrupowanie odrzuca sposób myślenia o węglu jako o surowcu, którego nie opłaca się wydobywać czy wręcz nie opłaca używać w energetyce.

– My odrzucamy ten sposób myślenia. My wiemy, że węgiel jest potrzebny, bo jest naszym jedynym, obok węgla brunatnego, poważnym własnym zasobem energetycznym i my musimy mieć węgiel i musimy mieć wobec tego elektrownie węglowe – powiedział Kaczyński. Podkreślał, że główny cel to rozwój, a do rozwoju będzie potrzebne energia. Porównywał, że obecnie bogate kraje zachodnie zużywają (na jednego mieszkańca) dwukrotnie więcej energii elektrycznej niż Polska obecnie, a to będzie oznaczało konieczność rozwoju energetyki w Polsce.

– Tu, w Ostrołęce, zgodnie z tym, co już jest, w zgodzie także z projektami odnoszącymi się także do tej części Polski, taka elektrownia powinna istnieć – mówił Kaczyński wskazując na miejsce, gdzie miała być realizowana inwestycja. – Mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, że kiedyś się rozpocznie – z wielkim opóźnieniem, ale na to nie mieliśmy wpływu – i przyjdzie taki czas, że kiedyś się ta budowa zakończy – mówił Kaczyński.

Zaznaczył, że jego partia przygotowuje pomysły, które pozwolą wydobywać węgiel w Polsce “także w sytuacji, w której ceny węgla są niewysokie”. – Są tego rodzaju rozwiązania i one dotyczą także tego odległego od Śląska miejsca. Dotyczą także Ostrołęki, dotyczą tej elektrowni – mówił Kaczyński. Powiedział, że pracuje nad nimi rząd, który PiS chce powołać, jeśli wygra wybory.

– Nie możemy być krajem zależnym energetycznie, a są tego rodzaju pomysły, i nie musimy być krajem zależnym energetycznie. Możemy być niezależni energetycznie, możemy doprowadzić do tego, że w Polsce energii będzie dwa razy więcej, bo to będzie kiedyś potrzebne i jednocześnie to wszystko będzie z naszych zasobów – mówił Kaczyński.

W połowie ub. roku klub parlamentarny PiS na wyjazdowym posiedzeniu w Ostrołęce przyjął stanowisko, w którym domagał się budowy nowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka, o mocy ok. 1000 MW, zasilanego węglem.

Jak napisano w tym stanowisku, PiS traktuje budowę elektrowni węglowej w tym mieście jako inwestycję “kluczową dla bezpieczeństwa energetycznego północno-wschodniej Polski”. Podniesiono też w tym dokumencie, że 2012 r. inwestycja została wstrzymana przez rząd.

W czerwcu br. przebywająca w Ostrołęce kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zadeklarowała dokończenie rozbudowy elektrowni na węgiel kamienny. Mówiła, że w Ostrołęce przydałby się węgiel wydobywany w polskich kopalniach. Oceniła, że rezygnacja z rozbudowy rozpoczętych projektów to marnowanie publicznych pieniędzy.

Jesienią 2012 r. ówczesny wiceminister Skarbu Państwa Rafał Baniak informował w Sejmie, że z budowy nie zrezygnowano, a inwestycja grupy Energa została jedynie zawieszona “w planowanej wcześniej formule”.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here