J. Buzek: Wspólny rynek energii zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne


Parlament Europejski przyjął we wtorek, 10 października, raport dot. europejskiego rynku energii. Zdaniem Jerzego Buzka, byłego przewodniczącego PE, wspólny rynek energii UE to niższe rachunki, nowe miejsca pracy i bezpieczeństwo energetyczne Polski.

– Tańsza energia to większa konkurencyjność unijnej gospodarki, a więc wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy, ale to także więcej zaoszczędzonych pieniędzy w naszych portfelach. Szansą na tańszą energię jest zintegrowany i solidarny rynek energii. Jego jak najszybsze wdrożenie, które zapewni nam bezpieczeństwo i korzystanie z naszego bogactwa naturalnego, jakim jest węgiel, to dzisiaj moralny obowiązek rządów wszystkich państw członkowskich – powiedział Jerzy Buzek po głosowaniu na sesji plenarnej w Strasburgu.

Jak podkreślał były przewodniczący PE, wspólny unijny rynek energii da swobodę pełnego korzystania ze wszystkich lokalnych źródeł energii – w tym węgla czy gazu łupkowego – a dzięki połączeniu rynków energetycznych sieciami przesyłowymi, zyskamy tarczę ochronną przeciw kryzysom gazowo-naftowym oraz „pewność, że w naszych domach, firmach i fabrykach nigdy nie zabraknie oświetlenia, ogrzewania czy zasilania”.

– Konsumenci i producenci oczekują przystępnych cen prądu i gazu. Wewnętrzny rynek energii UE odpowie na te wyzwania. Trzeba jednocześnie zadbać o to, aby nasi obywatele mieli realny, przejrzysty wybór między dostawcami energii, podobnie jak na każdym innym rynku towarów i usług – od owoców po samochody – dodał Jerzy Buzek. – Dobra wiadomość jest taka, że niepotrzebne są żadne nowe przepisy. Wszystkie przepisy już są – głównie w postaci pakietów energetycznych. Teraz czas na ich pilne wdrażanie. To jednak nie koniec pracy przed państwami członkowskimi, bo nie obędzie się bez solidnych inwestycji. Nawet bowiem jeśli regulacje tchną we wspólny rynek życie, to ucieleśni go dopiero infrastruktura – przede wszystkim transgraniczne połączenia międzysystemowe – powiedział Jerzy Buzek.

Przyjęty dzisiaj raport jest odpowiedzią Parlamentu Europejskiego na komunikat Komisji Europejskiej z listopada 2012 r. Na unijnym szczycie 22 maja br. państwa członkowskie potwierdziły swą gotowość do utworzenia rynku do końca 2014 r.

 

Redakcja reo.pl
 

J. Buzek, fot. mat. pras.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here