J. Buzek: Wewnętrzny Rynek Energii strategią na wyjście UE z kryzysu

– Energia wyzwala energię. Jestem przekonany, że Wewnętrzny Rynek Energii wyzwoli energię naszej gospodarki i tchnie w osowiałą Unię Europejską nowe życie. Powinniśmy uczynić go naszą strategią wyjścia z kryzysu, zanim będzie za późno. Ceny energii w UE są wysokie i stale rosną, podczas gdy w USA czy Chinach – maleją – mówił Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, otwierając wysłuchanie Grupy EPL nt. Wewnętrznego Rynku Energii.

Zdaniem Jerzego Buzka Europa traci swoją przewagę konkurencyjną, co odbija się na kieszeniach konsumentów i obrotach w biznesie. – Rozwiązaniem jest wewnętrzny rynek energii. To warunek konieczny dla wzrostu gospodarki – śląskiej, polskiej, unijnej – tworzenia nowych miejsc pracy, dla zapewnienia dobrobytu obywatelom Unii – powiedział europoseł Jerzy Buzek.

Dnia 20 czerwca Komisja ds. Energii Parlamentu Europejskiego głosować będzie nad sprawozdaniem Jerzego Buzka, wzywającym do niezwłocznego wdrożenia wewnętrznego rynku energii. – Dobra wiadomość jest taka, że utworzenie takiego rynku nie wymaga żadnej nowej legislacji. Potrzebne prawo już mamy. Państwa członkowskie muszą je jednak natychmiast wdrożyć – dodał Jerzy Buzek.

Podczas wysłuchania Jerzy Buzek wskazał również na najważniejsze działania, do których podjęcia wzywa w raporcie – Nie ma mowy o wewnętrznym rynku energii, dopóki nie połączymy w całość systemów energetycznych całej UE. Musimy zadbać o to, by żaden region czy kraj członkowski nie był odizolowany od reszty europejskiej sieci. Po drugie, powinniśmy odejść od archaicznej indeksacji cen gazu od cen ropy przy zawieraniu kontraktów na rynku europejskim. Ceny gazu powinny być elastyczne. I po trzecie, oprócz obniżonych cen energii, konsumenci powinni odczuć takie korzyści, jak: przejrzysta informacja, kontrola i wybór. Rachunki za energię muszą być nie tylko niższe, ale też – bardziej przejrzyste.
 

na fot. Jerzy Buzek otwiera wysłuchanie Grupy EPL nt. Wewnętrznego Rynku Energii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here