J. Buzek: Smart grids pomogą w optymalizowaniu zużycia energii

Inteligentne sieci energetyczne pomogą w optymalnym wykorzystywaniu zasobów energetycznych, jednak aby tak się stało, konieczne jest stworzenie jednego konkurencyjnego rynku energii w UE – uważa prof. Jerzy Buzek, reprezentujący PE na nieformalnym szczycie unijnych ministrów ds. energetyki.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest obecnie sprawozdawcą raportu nt. wewnętrznego rynku energii, którego sercem są inteligentne sieci. We wtorek, 23 kwietnia w Dublinie prof. Jerzy Buzek reprezentuje PE na nieformalnym szczycie unijnych ministrów ds. energii. Prezydencja irlandzka organizuje spotkanie na temat roli inteligentnych sieci energetycznych (tzw. smart grids) w optymalizowaniu zużycia energii i obniżaniu rachunków za energię dla klientów.

– Sieci będą miały ogromne, pozytywne znaczenie dla konsumentów, o ile nie ograniczą się do samego cyfrowego odczytu liczników, lecz będą też pomagać w optymalnym wykorzystywaniu zasobów energetycznych – ocenia Jerzy Buzek.

Jednak w opinii prof. Buzka, aby sieci te można było zastosować z maksymalnym pożytkiem dla odbiorców energii elektrycznej i gazu, trzeba połączyć Unię Europejską w jeden konkurencyjny rynek. – Bezpieczeństwo dostaw energii, stopniowe zmniejszanie emisji, a przede wszystkim możliwie niskie ceny – to główne cele wewnętrznego rynku energii – dodaje Jerzy Buzek.

Szczyt w Dublinie odbywa się w przeddzień prezentacji przez prof. Jerzego Buzka jego raportu w komisji PE ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).


Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here