J. Buzek: łączenie energetyki i kopalń to dobry pomysł


– Łączenie spółek energetycznych i kopalń to dobry pomysł, ale trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że spółki energetyczne mogą wziąć na siebie cały ciężar restrukturyzacji kopalń, bo to kosztowne – mówi PAP były premier i b. szef PE Jerzy Buzek.

– Pionowa integracja, a więc kopalnie podłączone do spółek energetycznych, to jest dobry pomysł, ale trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że spółki energetyczne mogą na siebie wziąć cały ciężar restrukturyzacji kopalń. To jest kosztowne. W sytuacji, w której kopalnie są już restrukturyzowane albo wychodzą na swoje, to jest jak najlepsze rozwiązanie. Nie znam szczegółów, trudno mi się wypowiadać (… ) czy można od razu, bezpośrednio podłączyć kopalnie od spółek energetycznych. To byłoby świetne rozwiązanie, jeśli spółki energetyczne dałyby radę, a tego nie wiem, czy są w stanie same, w oparciu o własne zasoby, zrestrukturyzować kopalnie węgla kamiennego – powiedział Jerzy Buzek pytany o plan rządu dla górnictwa.

Dodał, że dostęp do kopalni węgla brunatnego ma prawie każda polska elektrownia na węgiel brunatny. – Ten pionowy model integracji jest więc dobrze znany. W przypadku węgla kamiennego mieliśmy Południowy Koncern Energetyczny, gdzie kopalnie są związane z elektrowniami. Teraz ten Południowy Koncern Energetyczny nazywa się Tauron. To jest niemal to samo. W Tauronie są kopalnie i one nieźle współpracują z tymi, którzy produkują prąd energetyczny. To się więc da zrobić – powiedział.

Podkreślił też, że jeśli program naprawy górnictwa w Polsce przygotowano zgodnie z zasadami UE, to nie widzi żadnych przeszkód do tego, by KE go zaaprobowała.

W środę rząd przedstawił plan ratunkowy dla Kompanii Węglowej. Przewiduje on, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń KW, co ma być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Eksperci oceniają, że to działanie doraźne, a związkowcy, że to kpina z górników.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here