J. Buzek: Celem istnienia unii energetycznej jest nasze bezpieczeństwo


Unia energetyczna to „polityczny parasol”, który otoczy najważniejsze sektory i graczy, pozwalając skonstruować wspólne podejście do wyzwań energetycznych. To także duża szansa dla wzrostu gospodarczego, konkurencyjności i rynku pracy – powiedział Jerzy Buzek, szef komisji PE ds. energii.

W opinii Jerzego Buzka, unia energetyczna pomoże zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ wewnętrzny rynek energetyczny z połączoną, najwyższej jakości infrastrukturą, eliminujący tzw. wyspy energetyczne, dałby szansę na wzajemną pomoc między państwami członkowskimi, gwarantując stałe dostawy do najdalszych jego ogniw.

– Celem istnienia unii energetycznej jest nasze bezpieczeństwo, odporność na ewentualne problemy z dostawami oraz możliwość pełnego decydowania o przepływie energii. Jej stworzenie nie jest celowym działaniem na przekór komukolwiek z zewnątrz. Faktycznie, ostatnie zmiany w stosunkach z Rosją stały się impulsem do przyspieszenia prac nad energetyką, ale powtarzam raz jeszcze – nie służy to psuciu kontaktów z kimkolwiek – mówił Jerzy Buzek.

Redakcja reo.pl

źródło: PE

fot. Jerzy Buzek, fot. Piotr Drabik/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here