J. Buzek apeluje o włączenie się ministrów spraw zagranicznych w politykę bezpieczeństwa energetycznego

Jerzy Buzek, członek komisji przemysłu, badań i energii, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podczas poniedziałkowego spotkania wysokiego szczebla w ramach prac nad strategią rozwoju i reform Wspólnoty Energetycznej zaapelował o włączenie się ministrów spraw zagranicznych w politykę bezpieczeństwa energetycznego.

– Tania energia oraz jej bezpieczne i stałe dostawy w UE wymagają wspólnych działań w zakresie polityki zagranicznej. Potrzebujemy rzeczywistego partnerstwa z krajami sąsiedzkimi, dla których otwieramy nasz rynek energii, a które pomagają nam dywersyfikować dostawy. Bezpieczeństwo energetyczne powinno zawsze być ważnym elementem unijnej polityki sąsiedztwa – zaapelował w Wilnie Jerzy Buzek, w obecności komisarza UE ds. energii Gunthera Oettingera i prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

Zdaniem Jerzego Buzka, aby osiągnąć taką współpracę – opartą na zaufaniu i prawdziwej gotowości do działania – wysiłki ministrów energii i gospodarki powinny być wsparte pełnym zaangażowaniem ministrów spraw zagranicznych UE i krajów sąsiedzkich.

– Jednym z celów wewnętrznego rynku energii jest eliminacja tzw. wysp energetycznych. Likwidując je wewnątrz Unii, musimy jednocześnie zadbać, by cała UE nie stała się taką wyspą. Połączenia gazowe i elektryczne nie mogą urywać się na naszych zewnętrznych granicach – powinny łączyć nas z naszymi sąsiadami. Aby nadać tym przedsięwzięciom właściwej dynamiki i tempa ważne jest wsparcie i determinacja na poziomie dyplomatycznym – podkreślił Jerzy Buzek.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here