IRENA: OZE zapewniają już 9,8 mln miejsc pracy


Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej(IRENA) w sektorze OZE w 2016 r. zatrudnionych było już ponad 9,8 mln osób.

– Spadające koszty i zmieniające się prawo zwiększają inwestycje izatrudnienie w odnawialnych źródłach energii na całym świecie, począwszy odpierwszej rocznej oceny IRENA w 2012 r., kiedy w sektorze pracowało niewiele ponad7 mln osób – powiedział dyrektor generalny IRENA Adnan Z. Amin. – W ciąguostatnich czterech lat liczba miejsc pracy w sektorach słonecznym i wiatrowymwzrosła ponad dwukrotnie.

Zdaniem Amina energetyka odnawialna bezpośrednio wspiera szersze celespołeczno-ekonomiczne, a liczba osób pracujących w sektorze OZE powinnawzrosnąć w 2030 r. do 24 mln.

Dane IRENA pokazują, że globalne zatrudnienie w zakresie energii ze źródełodnawialnych, z wyłączeniem dużej elektrowni wodnej, osiągnęło w 2016 r. 8,3mln. Z dużą energetyką wodną całkowita liczba miejsc pracy w sektorze w skaliglobalnej sięga już 9,8 mln. Większość miejsc pracy w OZE zapewniają: Chiny,Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Japonia i Niemcy, przy czym aż 62% miejsc znajdujesię w Azji, chodzi zwłaszcza o instalację i produkcję.

Największym pracodawcą jest fotowoltaika: 3,1 mln miejsc pracy (wzrost o 12 proc.od 2015 r.) – głównie w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Noweinstalacje wiatrowe przyczyniły się do 7-proc. wzrostu globalnego zatrudnieniaw energetyce wiatrowej, zwiększając liczbę miejsc pracy do 1,2 miliona.Brazylia, Chiny, Stany Zjednoczone i Indie sa kluczowymi rynkami pracy dla bioenergii:biopaliwa dają 1,7 mln miejsc pracy, biomasa 0,7 mln i biogaz 0,3 mln.

 

REO.pl
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here