Iran chce inwestycji w zieloną energię


Do końca 2016 roku Iran planuje ogłoszenie pierwszegoprzetargu na projekty OZE na skalę użytkową, co pozwoli przyciągnąć 12 mld USD inwestycji do kraju.

W wywiadzie udzielonym agencji prasowej Bloomberg, ministerenergetyki Iranu, Hamid Chitchian, zapowiedział, że w ciągu najbliższych pięciulat kraj planuje zwiększyć udział energii z OZE o 5 GW i dodatkowych 2,5 GW do roku 2030.

Państwo otworzyło się ponownie na inwestycje poubiegłorocznym kompromisie dotyczącym programu nuklearnego. Przyciąga obecnie zagranicznych inwestorów w zakresie zielonej energii, a jednocześniezwiększa produkcję przeznaczonej na eksport ropy naftowej.

Na inwestycje w OZE nie zamierzamy przeznaczaćpieniędzy z ropy naftowej – powiedział Chitchian. Cała inwestycjazostanie wykonana przez sektor prywatny, przy udziale firm krajowych izagranicznych.

Ministerstwo Energii Iranu jest już po rozmowach z niektórymi największymi graczami na rynku energii odnawialnej, jak Vestas czy Siemens.
Dyrektor sprzedaży Vestas, Juan Aratuce, powiedział w ubiegłym miesiącu, że Iran może być istotnym nowym rynkiem dla energetyki wiatrowej.

Rząd w Teheranie pragnie nawiązać stosunki handlowe zpaństwami i firmami, które zaoferują najlepsze warunki finansowe; więzipolityczne i historyczne nie są tutaj kwestią priorytetową.

W okresie obowiązywania sankcji strumień bezpośrednichinwestycji zagranicznych nieco wysechł, ale ostatnio zaczyna płynąć na nowo. Wciągu ostatnich kilku miesięcy wiele firm podpisało nowe umowy. Elektrycznośćstanowi jeden z najistotniejszych sektorów – powiedział minister.

Większość zakładów energetycznych w kraju powstała ponad40 lat temu, wymaga renowacji i modernizacji – dodał. Rząd irański planujezainwestować łącznie 50 mld dolarów w system elektroenergetyczny w ciągunajbliższych siedmiu lat.

Ministerstwo ustaliło 12 różnych poziomów taryfgwarantowanych dla OZE, w zależności od typu technologii i wielkości inwestycji.Taryfy obowiązują w przypadku projektów generujących mniej niż 100 MW. Zakłady owiększej mocy zostaną natomiast objęte systemem przetargów.

Według ministra energetyki, przetargi obejmą 1 GW energiiwiatrowej i aż 3 GW energii słonecznej, najprawdopodobniej w kilku etapach. Iranplanuje również rozwój elektrowni geotermalnych i wykorzystujących biomasę, atakże wymianę gazu ziemnego na energię elektryczną z Armenią.

80% zapotrzebowania energetycznego Iranu zaspokaja obecniegaz ziemny. Przed upływem nadchodzącego roku rząd pragnie zwiększyć tenodsetek o dziesięć punktów procentowych.

 

REO.pl

Źródło: technicalreviewmiddleeast.com

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here