Inwestycje w PV mogą wynieść 12-13 mld zł, potrzebne przepisy ws. OZE

Skumulowane inwestycje w fotowoltaikę, w przypadku wprowadzenia stałych gwarantowanych taryf na energię pochodzącą z tych źródeł, mogą wynieść 12-13 mld zł do 2020 roku – poinformował Konrad Rosołek z Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) na posiedzeniu senackiego zespołu energii odnawialnej.

-Jeśli wejdą stałe, gwarantowane taryfy na energię pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych, to skumulowana wartość wdrożeń do 2020 roku może wynieść 12-13 mld zł – powiedział Rosołek na posiedzeniu zespołu senackiego.

Dodał, że jeśli wejdą nowe przepisy dotyczące wsparcia OZE zapewniające właśnie stałe kwotowe taryfy, to można się spodziewać powstawania ok. 250 MW mocy rocznie ze źródeł fotowoltaicznych. – W innym scenariuszu, jeśli zostanie utrzymany system zielonych certyfikatów, będzie to ok. 50 MW rocznie – zaznaczył.

Rosołek podkreślił, że polski rynek jest technicznie bardzo dobrze przygotowany na rozwój fotowoltaiki, potrzebne są tylko odpowiednie regulacje prawne, które mogą ten rynek pobudzić. – Bariera rozwoju to obecny system wsparcia, który powoduje że budowa małych, prosumenckich źródeł do 40-50 KW jest nieopłacalna – podsumował.

Obecny na posiedzeniu senackiego zespołu prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki (PTF) Stanisław Pietruszko, podkreślił że wsparcie dla fotowoltaiki musi być zrównoważone, ale powinno opierać się na stałych taryfach. Według niego bardzo ważne jest usunięcie zbędnych barier, m.in. poprzez uproszczenie przepisów dotyczących przyłączenia takich źródeł oraz wprowadzenie braku konieczności zakładania firm dla podmiotów chcących produkować energię w małych źródłach.

Obecnie w Polsce jest ponad 2,3 MW mocy w źródłach fotowoltaicznych, w tym 9 instalacji o mocy 1,35 MW jest przyłączonych do sieci. Największa farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW znajduje się w Wierzchosławicach.

 

Marcin Zaremba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here