Inwestorzy wiatrowi chcą wyższej stopy zwrotu IRR od 12 proc.

Inwestorzy przymierzający się do budowy farm wiatrowych, między innymi w związku z dużym ryzykiem oraz alternatywnymi możliwościami, chcą wyższej od 12 proc. stopy zwrotu IRR – wynika z wypowiedzi Wojciecha Cetnarskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). IRR na poziomie 12 proc. może pojawić się w projekcie ustawy o OZE jako wielkość wyjściowa.

– Obecnie inwestorzy wiatrowi, zarówno finansowi jak i branżowi nie są gotowi inwestować w projekty o stopie zwrotu na poziomie 12 proc. – powiedział w rozmowie Cetnarski.

Z jego słów wynika, że inwestorzy biorąc pod uwagę możliwości prowadzenia inwestycji poza Polską, zainwestują tam, jeśli w Polsce nie będzie adekwatnej do ryzyka stopy zwrotu. – Stopa zwrotu poniżej 12 procent w Polsce nie jest żadną atrakcją, ponieważ inwestorzy mogą pojechać do innego kraju i uzyskać wyższą stopę zwrotu – powiedział.

Podkreślił, że po takim zamieszaniu jakie powstało przez ostanie dwa lata, minie kilka lat zanim inwestorzy uwierzą, że wprowadzany system będzie stabilny. – Oczekiwana stopa zwrotu będzie w tej chwili ekstremalnie wysoka bo wszyscy będą się obawiać, że wprowadzone nowe prawo jest niedoskonałe, zawiera luki i błędy, a jak było widać rząd ma bardzo długi okres na korygowanie własnych błędów, czy dostosowywania się do nowych warunków rynkowych – powiedział.

Ze słów Cetnarskiego wynika też, że błędem byłoby przyjmowanie do modelu projektu inwestycji – które mają trwać przez wiele lat – stóp procentowych obecnie na niskim poziomie, gdyż wzrosną one w dłuższym okresie. – Trzeba uśrednić te stopy i wziąć pod uwagę oczekiwania dotyczące przyszłych okresów – powiedział.

Prawdopodobnie najdalej do końca lipca Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) wykona dla MG analizy ekonomiczne poszczególnych technologii OZE, które mają pomóc ministerstwu ustalić niezbędny poziom wspacia OZE.

Trzy tygodnie temu, po wygraniu konkursu, prezes IEO Grzegorz Wiśniewski deklarował w rozmowie, że zakłada przyjęcie jako “punktu wyjścia” IRR na poziomie 12 proc. dla wszystkich badanych technologii.

Podawał wtedy, że IEO w swoim modelu ma założyć identyczną dla wszystkich analizowanych technologii oczekiwaną IRR oraz strukturę finansowania (kapitał własny/obcy), w odróżnieniu od modelu MG z końca 2011 roku który zakładał m.in. różne okresy i strukturę finansowania, a także np. IRR=25 proc. dla morskiej energetyki, choć inne technologie miały na ogół założone IRR=12 proc.

Ostatnio dyrektor departamentu OZE z ministerstwa gospodarki Janusz Pilitowski, przekonywał w rozmowie że stopa zwrotu IRR na poziomie 12 procent jest zbyt wysoka, biorąc pod uwagę obecny poziom stóp procentowych w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here