Inwestorzy OZE chcą obrony przed zmiennym prawem w UE


Grupa 11 największych europejskich firm energetycznych działającychw branży OZE wezwała do uchwalania bardziej spójnych, długoterminowychprzepisów dotyczących sektora energii odnawialnej. Jak podkreślają przedsiębiorcy,zmienne i nieprzewidywalne prawo podważa zaufanie inwestorów do państwa. Przykłademjest Polska.

 

We wspólnym oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu sygnatariusze,w tym E.ON, Acciona, Gamesa, Allianz, EDPR i Commerzbank, wskazują praktyki negatywnieodbijające się na europejskim rynku OZE. Są to przede wszystkim zmiany prawnedziałające wstecz i nagłe zmiany w kierunku rozwoju krajowych politykenergetycznych.

 

Jak podkreślają autorzy apelu, firmy, planujące długoterminoweprojekty energetyczny, oczekują stabilności regulacyjnej dla elektrowniwykorzystujących OZE, a wszelkie zmiany w prawie powinny być konsultowane, niedyskryminującei nie mogą działać wstecz.

 

Jako przykłady sytuacji ostrego odwrócenia politykienergetycznej w sektorze OZE, nadszarpujących zaufanie inwestorów, wskazano cięciataryfowe dla istniejących inwestycji w Hiszpanii, Czechach czy we Włoszech, atakże wycofywania wsparcia dla energetyki odnawialnej w Polsce i Finlandii.

Czytaj także: Ustawa odległościowa uchwalona

 

Sygnatariusze listu wyliczają, że takie zmiany w polityce doprowadziłyobecnie do 50 sporów między poszczególnymi państwami a inwestorami, któreskończyły się w sądach.

 

Inwestorzy, którzy podpisali się pod apelem, chcązapewnienia przez Komisję Europejską ochrony przed wywłaszczeniem, dyskryminacjąi naruszaniem uzasadnionych oczekiwań oraz wprowadzenia stałego mechanizmu rozstrzyganiasporów, niezależnego od sądów krajowych.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here