Inwestorzy obawiają się 'luki inwestycyjnej' w OZE w 2016-17 roku

Inwestorzy z sektora OZE, w związku ze zmianą systemu wsparcia z zielonych certyfikatów na aukcje, obawiają się ‘luki inwestycyjnej’ w OZE w 2016-17 roku – wynika z debaty na kongresie Nowego Przemysłu.
 

Prezes zarządu Polenergia Zbigniew Prokopowicz uważa, że skoro ustawa o OZE wejdzie w życie prawdopodobnie z początkiem 2016 roku, zachodzi uzasadniona obawa, iż inwestorzy powstrzymają się od inwestowania, a po wygraniu aukcji pierwszy prąd popłynie najwcześniej w ciągu 1-1,5 roku. Istnieje więc groźba ‘luki inwestycyjnej’, mniej-więcej do końca 2017 roku, początku 2018 roku.
 

– Skupiamy się na tych inwestycjach, które mogą być skończone do 2015 roku – mówił z kolei w debacie WNP Maciej Górski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.
 

Podkreślał jednak, że podejmowane przez resort gospodarki działania – m.in. zobowiązujące do szybszego procesu prekwalifikacji projektów i do przeprowadzenia pierwszej aukcji w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie przepisów dot. systemu wsparcia [pierwsza aukcja najpóźniej do końca marca 2016 roku] – mogą w znacznym stopniu skrócić okres ‘luki inwestycyjnej’.
 

Prezes PSEW Wojciech Cetnarski uważa, że potrzebne jest rozwiązanie w celu minimalizacji ‘luki inwestycyjnej’. – Rozwiązanie to polegałoby na tym, aby w okresie przejściowym, do końca 2016 roku można by było jeszcze kończyć realizować projekty wcześniej przygotowane i jednocześnie aby już w 2016 roku uruchomić system aukcyjny, by dwa systemy funkcjonowały ‘na zakładkę’ – powiedział prezes.
 

Cetnarski podkreślił, że PSEW będzie tę propozycję – która na razie nie uzyskała akceptacji w projekcie rządowym – ponawiać i przekonywać posłów w trakcie prac nad ustawą o OZE.

 

źródło: wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here