📻 INTRYGUJĄCE: Onetu nie wyhodujesz. REO jak najbardziej!

Z kwiatka na... stronę

AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Paweł Sito.

 PAWEŁ SITO, Red. Naczelny REO.pl:

Tak się składa, że na naszą stronę reo.pl, ze względów oczywistych wchodzą – z wyszukiwarek – osoby szukające reo dla ozdoby. Bo REO to poza tym, że świetna strona internetowa (to wersja dla stałych czytelników REO.pl), to również kwiatek doniczkowy. Lub w wersji dla miłośników flory: poza tym, że reo to roślina (meksykańskie reo, oczywiście), to również portal eko-technologiczno-społeczny.

Jeśli dzięki poszukiwaniom wiedzy na temat tego daru natury ktoś z internautów zostałby stałym czytelnikiem naszego serwisu, to powiem krótko: dla takich chwil warto żyć!

Zapraszam serdecznie, proszę o zostawienie ewent. powiadomienia o takiej sytuacji w komentarzach na dole strony, a obiecuję, że będziemy pogłębiać naszą, a dzięki temu Państwa wiedzę o południowoamerykańskiej trzykrocie.

 

ŁUKASZ SKOP, Red. bezogrodek.com:

Reo meksykańskie (łac. Tradescantia spathacea, Rhoeo spathacea), największa ze wszystkich domowych trzykrotek, zdobi wnętrza przez okrągły rok klasyczną rozetą liści o atrakcyjnym zabarwieniu (czy nie przypomina Wam, Drodzy, Czytelnicy, kolorów logo REO?). Polska, chociaż egzotycznie brzmiąca nazwa tej rośliny jest pamiątką z okresu, kiedy reo tworzyło jeszcze odrębny rodzaj Rhoeo. Obecnie jednak zalicza się je do trzykrotek. Wyróżnia się spośród nich największymi liśćmi, dochodzącymi do 30 cm długości. Reo meksykańskie to roślinny patron naszego portalu!

Gdzie uprawiać reo?

Największą ozdobą reo meksykańskiego są wielokolorowe liście: z zewnątrz soczyście zielone lub zielone z żółtokremowymi pasami o różnej szerokości, biegnącymi od nasady po same końcówki (w zależności od odmiany). Spodnia strona liści wybarwiona jest na ciemnopurpurowo.

Uprawiając reo, powinniśmy zapewnić mu warunki, w których liście będą intensywnie wybarwione na właściwy sobie kolor. W ciemnym, północnym pomieszczeniu lub przy niedostatku światła liście rośliny zielenieją, tracąc purpurowe zabarwienie i kremowe pasy. Przy zbyt intensywnym świetle, na przykład na parapecie okna o wystawie południowej, liście reo bledną, wybarwiając się na płowy fiolet, dodatkowo często ulegając poparzeniom objawiającym się zaschniętymi końcówkami. Najlepszym miejscem do uprawy reo meksykańskiego jest parapet okna skierowanego na wschód lub zachód – tu roślina rośnie zdrowo i jest najbardziej dekoracyjna. Uprawiamy ją w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, wynoszącej najlepiej 18-20°C. Latem można reo wystawić na balkon lub taras, pamiętając, że na zewnątrz ziemia w doniczce szybciej wysycha i roślinę trzeba częściej podlewać.

Rozmnażanie reo

Starsze egzemplarze reo mają tendencję do pokładania się i ogałacania z dolnych liści. Wijące się łodygi zakończone rozetami liści mogą się zwieszać z doniczki, jednak nie wyglądają wtedy atrakcyjnie. Najlepiej utrzymywać roślinę w postaci zwartej, gęstej kępy. Wyrastające u podstawy łodygi mniejsze rozety liści oddzielamy od rośliny matecznej i sadzimy osobno do nowych doniczek, o ile mają już wykształcone pierwsze korzenie. Jeśli nie, sadzonki ukorzeniamy najpierw w naczyniu z wodą.

Stare rośliny o nieatrakcyjnym wyglądzie można odmłodzić, ścinając wierzchołek z rozetą liści i ukorzeniając go w podobny sposób jak mniejsze sadzonki. Reo można rozmnażać także z wysiewu nasion zebranych z kwitnących roślin.

Pielęgnacja rośliny w warunkach domowych

Roślinę przesadzamy wiosną, zawsze do świeżej, lekkiej ziemi. Na dno doniczki sypiemy 2-3-centymetrową warstwę drenażu, np. keramzytu. Reo preferuje przepuszczalną, próchniczną ziemię o pH 5,8–6,5. Po przesadzeniu roślinę od razu podlewamy, aby ziemia dokładnie osiadła wokół korzeni. Nadmiar wody, który wyciekł do podstawki, wylewamy. Później podlewamy roślinę tak, aby podłoże było zawsze lekko wilgotne.

Reo nawozimy nawozem uniwersalnym od wiosny do jesieni. Nawóz o wyższej zawartości potasu wpłynie korzystnie na ładne wybarwienie liści, jednak zbyt duża dawka nawozu azotowego (do roślin zielonych) sprawi, że liście reo zaczną zielenieć.

Kiedy reo zakwitnie

Reo chętnie i stosunkowo długo kwitnie, jednak jego kwiaty, według malkontentów, są mało dekoracyjne. Pomiędzy liśćmi, tuż przy samej łodydze, wyrastają przykwiatki w kształcie łódeczek, które w trakcie kwitnienia rozchylają się, ukazując drobne, liczne białe kwiaty o trzech delikatnych płatkach. Po przekwitnięciu kwiaty i łódeczki zasychają i brązowieją, dlatego najlepiej je wtedy usunąć, aby nie szpeciły rośliny.

Problemy w uprawie reo

Reo meksykańskie jest łatwe w uprawie i rzadko choruje. Wybujałe lub stare rośliny można łatwo odmłodzić, by na powrót nadać im schludny wygląd. Szkodniki niechętnie atakują reo. Przy suchym powietrzu i niedostatecznym podlewaniu na liściach mogą jednak pojawić się przędziorki – mikroskopijne roztocza, których obecność zdradzają drobne pajęczynki. Pozbędziemy się ich opryskiem insektycydem przeciwko przędziorkom, a ponownemu pojawieniu się szkodnika zapobiegnie regularne podlewanie i większa wilgotność powietrza.

W takich warunkach reo poczuje się jak w tropikalnej Ameryce Środkowej, z której do nas przywędrowało, i będzie ozdobą mieszkania na wiele kolejnych lat. Wyhodowany w Polsce okaz rośliny można śmiało nazywać reo.pl.