Innowacje szansą dla polskiej energetyki

Polska powinna podążać drogą zgodną ze scenariuszem innowacyjnym, opierając rozwój branży energetycznej na doskonaleniu już dostępnych technologii oraz na inwestycjach w innowacje – mówili uczestnicy panelu dyskusyjnego RWE „Polska energia w Europie. Czy energetyka potrzebuje innowacji?”, który odbył się 3 września podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Uczestnikami panelu dyskusyjnego RWE „Polska energia w Europie. Czy energetyka potrzebuje innowacji?” byli: Filip Thon Prezes RWE, Maciej Bando Prezes URE, Joost Leeflang Dyrektor Generalny Philips CEE, Grzegorz Zieliński z EBOiR, prof. Tadeusz Chmielniak z Politechniki Śląskiej, poseł Andrzej Czerwiński, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Maciej Filipkowski Wiceprezes Samsung Electronics Polska. Rozmowę zdominowało studium RWE nt. scenariuszy rozwoju technologii w polskiej energetyce do 2050 r.

Paneliści niemal jednogłośnie stwierdzili, że Polska powinna podążać drogą zgodną ze scenariuszem innowacyjnym, opierając rozwój branży energetycznej na doskonaleniu już dostępnych technologii oraz na inwestycjach w innowacje. Zdaniem uczestników dyskusji w najbliższym czasie niezwykle istotna dla branży będzie rozbudowa inteligentnych sieci przesyłowych oraz właściwe włączenie prosumentów w jej rozwój.

– Jednym z wyzwań dla całej branży jest zbudowanie środowiska rozwoju dla prosumentów i nieprzerzucenie ewentualnych kosztów z tym związanych na pozostałych klientów. Tempo opracowywania i wprowadzania innowacji zdecydowanie przyspiesza i to właśnie w rozwoju nowoczesnych technologii pokładamy największe nadzieje. Nawiązując do Henrego Forda, musimy dostarczać klientom nie to, czego teraz potrzebują, tylko rozwijać produkty i usługi, których będą potrzebowali w przyszłości – powiedział Filip Thon podczas panelu.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here