IKEA uruchomiła farmę wiatrową o mocy 26 MW w Rymanowie

Na początku tygodnia spółka IKEA Retail wraz z portugalską Grupą Martifer oficjalnie uruchomiły farmę wiatrową o mocy 26 MW zlokalizowaną w Rymanowie, w województwie podkarpackim – poinformowała rzecznik prasowa grupy IKEA w Polsce Karolina Horoszczak.

Farma w Rymanowie o mocy 26 MW składa się z 13 turbin i może produkować 61 GWh energii rocznie. Budowa farmy zakupionej przez IKEA od Grupy Martifer, która rozpoczęła się w listopadzie 2011 roku, trwała do kwietnia 2013 roku.

Obecnie IKEA Retail Sp. z o.o. posiada w Polsce trzy farmy wiatrowe, wszystkie zlokalizowane na Podkarpaciu. Oprócz FW w Rymanowie IKEA posiada dwie FW, które zlokalizowane są w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki. Ich łączna moc to 28 MW, a na ich terenie działa 14 turbin.

Wszystkie trzy farmy wiatrowe należące do IKEA mają w sumie moc 54 MW i mogą generować energię na poziomie 135 GWh rocznie, co odpowiada prawie 1/3 zużycia energii przez spółki z grupy IKEA w Polsce (włączając w to grupę przemysłową) oraz 7 proc. zużycia energii w całej Grupie IKEA na świecie w roku finansowym 2012.

– Otwarcie trzeciej farmy wiatrowej w Polsce to dla IKEA kolejny ważny krok na drodze zrównoważonego rozwoju. Inwestując w odnawialne źródła energii, możemy nie tylko przyczyniać się do redukcji emisji dwutlenku węgla, ale również do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych w Polsce. Celem IKEA jest też stałe ograniczanie naszego wpływu na środowisko i większa dbałość o naszą planetę, aby wszystkim żyło się lepiej na co dzień. Planujemy więc kontynuować inwestycje, zarówno w energię odnawialną, jak i inne rozwiązania umożliwiające życie w sposób bardziej ekologiczny – powiedziała po otwarciu farmy wiatrowej Evelyn Higler, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce.

Oprócz farm wiatrowych, IKEA w Polsce inwestuje również w kolektory słoneczne. Panele te wykorzystywane są w sklepach IKEA w Gdańsku, Krakowie i Łodzi do ogrzewania wody. Ponadto sklep w Łodzi, nowy sklep we Wrocławiu oraz centrum dystrybucyjne w Jarostach korzystają z gruntowych wymienników ciepła współpracujących z pompami ciepła dla celów ogrzewania i chłodzenia (klimatyzacji) obiektów.

Zgodnie z wdrożoną w 2012 roku strategią People & Planet Positive, IKEA zainwestuje na całym świecie 1,5 miliarda euro w energię odnawialną. Obecnie firma posiada ponad 300 tys. kolektorów słonecznych, podjęła też zobowiązanie do uruchomienia i zakupu 130 turbin wiatrowych na całym świecie.

Strategia People & Planet Positive zakłada, że IKEA uzyska niezależność energetyczną i surowcową, na którą składa się wytwarzanie takiej ilości energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, jaka jest zużywana w sklepach i budynkach należących do Grupy IKEA.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here