IKEA: panele fotowoltaiczne wkrótce również w polskich sklepach


IKEA poosiągnięciu niezależności energetycznej w Polsce, podejmuje kolejne inicjatywyw obszarze strategii zrównoważonego rozwoju. W przyszłym roku w ofercie każdegosklepu IKEA, znajdą się panele fotowoltaiczne.


W lutym IKEA w Polsceosiągnęła niezależność energetyczną. Oznacza to, że poprzez swoje inicjatywy idziałania związane z pozyskiwaniem odnawialnej energii, m.in. zakup sześciufarm wiatrowych, a także inwestycje w instalacje do wytwarzania energii z biomasyw fabrykach, jest w stanie wyprodukować tyle energii elektrycznej ze źródełodnawialnych, ile zużywa we wszystkich swoich sklepach, centrach handlowych,biurach, a także w produkcji. Biorąc także pod uwagę fakt, że aż 87 proc.Polaków pozytywnie ocenia OZE, a 68 proc. jest przekonanych o wydajnościodnawialnych źródeł energii, IKEA chce dać swoim klientom jeszcze większemożliwości. Dlatego też w 2017 roku klienci IKEA będą mieli możliwość zakupu panelisłonecznych do domowego użytku wraz z ich montażem.

 

– W IKEAwierzymy, że każdy z nas ma bardzo duży wpływ na swoje otoczenie. Produkujączieloną energię możemy zadbać o nasze lepsze jutro. Żaden biznes, ani żadnespołeczeństwo nie osiągnie długofalowego sukcesu, jeżeli zrównoważony rozwójbędzie dostępny tylko dla nielicznych. Dlatego od przyszłego roku w oferciekażdego sklepu IKEA w Polsce znajdą się panele fotowoltaiczne wraz z usługąmontażu. Będziemy pracować nad tym, by były one w takiej cenie, aby jaknajwięcej ludzi mogło sobie na nie pozwolić. Cieszymy się, że już wkrótceułatwimy Polakom wytwarzanie własnej, czystej energii w ich domach i pomożemyim znacząco obniżyć rachunki za prąd – powiedziała Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA w Polsce.


Panelefotowoltaiczne są już dostępne w sklepach IKEA w Wielkiej Brytanii, Holandii iSzwajcarii. Polska jest kolejnym krajem, w którym zostaną one wprowadzone do ofertyobok innych, przystępnych cenowo produktów zachęcających do bardziejzrównoważonego życia w domu. W 2015 roku IKEA w Polsce sprzedała około 2,7 mlnsztuk produktów, które przyczyniają się do oszczędzania energii, lepszegogospodarowania odpadami, a także ograniczania zużycia wody. W ten sposób liczbasprzedanego asortymentu IKEA wzrosła o prawie 20 proc. w porównaniu do 2014roku.

 

– Pokazaliśmy,że możemy osiągnąć ambitne cele i przyczynić się do rozwoju ekologicznych postaworaz przyjaznych dla środowiska zachowań. Chcemy brać czynny udział w dyskusji publicznejo zrównoważonym rozwoju w biznesie i codziennym życiu każdego człowieka.Inwestycje w czystą energię to zdecydowany krok w walce ze zmianamiklimatycznymi oraz szkodliwą emisją CO2. – dodała Anna Pawlak-Kuliga.

 

Niezależność energetyczna według IKEA

Jednym z głównych celówokreślonych w globalnej strategii zrównoważonego rozwoju Grupy IKEA „People& Planet Positive” jest osiągnięcie niezależności energetycznej na poziomieświatowym do 2020 r. IKEA w Polsce zrealizowała ten cel, dokonując zakupusześciu farm, które produkują tyle energii elektrycznej, ile zużywają wszystkiebudynki firmy, od fabryk po biura. Co więcej, w ten sposób produkowana energia umożliwiaredukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 000 ton, co jestrównoznaczne z wycofaniem ponad 150 000 samochodów z dróg.

 

IKEA inwestuje nie tylko wfarmy wiatrowe, ale również w panele fotowoltaiczne. Globalnie IKEA zainstalowałaaż 700 000 paneli słonecznych na swoich budynkach. 

 

fot. Gerard Stolk/CC BY-NC 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here