IKEA: Instalacje PV od piątku w sklepach


Od 28kwietnia 2017 roku instalacje fotowoltaiczne będą dostępne we wszystkichsklepach IKEA w Polsce. To kompleksowy program łączący zaprojektowanieoptymalnego rozwiązania, montaż i monitoring instalacji.

IKEA rozpoczyna w Polsce sprzedaż panelifotowoltaicznych. We współpracy z GEO Solar firma pomoże klientom w oszacowaniuzysków i kosztów, by następnie przeprowadzić audyt i montaż instalacji, wesprzećw podłączeniu do sieci elektrycznej operatora i prowadzić bieżący monitoring.W przeciwieństwie do większości inwestycji w budowę, remont i wyposażeniedomu, instalacja fotowoltaiczna zarabia na siebie, a po relatywnie krótkimczasie przynosi zyski.

– WIKEA chcemy wywierać pozytywny wpływ na ludzi i środowisko, dlategoangażujemy się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Już w lutymzeszłego roku IKEA w Polsce osiągnęła „niezależność energetyczną” – międzyinnymi dzięki własnym farmom wiatrowym. Wprowadzającdo asortymentu naszych sklepów rozwiązanie „pod klucz” do wytwarzania odnawialnejenergii w domu, chcemy umożliwić Polakom życie w bardziej zrównoważony sposób wich własnych domach. Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która nie tylkopozwala generować energię, ale również przynosi oszczędności – powiedziałaAnna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA Retail w Polsce.

IKEAdla prosumentów

Korzystanie z własnych odnawialnych źródeł energii,pozwala konsumentowi stać się prosumentem, czyli osobą, która jednocześnieprodukuje i konsumuje energie. Nadwyżka wytworzonej energii przekazywana jestdo sieci i można ją odebrać w stosunku 1:0,8 jednostki (kWh). EksperciIKEA podkreślają, że niskie temperatury i natężenie promieniowania, którewystępują w Polsce zimą, nie oznaczają, że instalacja fotowoltaiczna niebędzie generować energii w tym czasie. Średnie roczne nasłonecznienie wPolsce wynosi około 1000 kWh/m2, a jego rozkład w skali kraju jest względnierównomierny.

– W IKEA od lat kierujemy się ideą zrównoważonegorozwoju. Realizując strategię „People & Planet Positive”, dbamy o to,aby praktyczne rozwiązania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałaniazmianom klimatu miały zastosowanie nie tylko w naszej działalności operacyjnej,ale też w domach naszych klientów. To szczególnie ważne, ponieważ aż ¼ energiiprodukowanej na świecie zużywamy w domach – dodała Anna Pawlak-Kuliga.

IKEA od lat stawia na OZE

Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji IKEA zainstalowałana elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to pierwsza inajwiększa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii. ObecnieIKEA posiada 730 tysięcy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachachswoich sklepów i fabryk na całym świecie.

Oprócz instalacji fotowoltaicznych, Grupa IKEA inwestujetakże w farmy wiatrowe. W samej Polsce posiada ich sześć. Produkują one łącznietyle energii, ile zużywają wszystkie budynki sklepy, biura, centra handlowe idystrybucyjne w kraju. Co więcej, w ten sposób produkowana energia umożliwiaredukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 000 ton, co jest równoznacznez wycofaniem ponad 150 000 samochodów z dróg.

 

REO.pl
źródło: IKEA
fot. mat. pras.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here