IEO: Rynek systemów fotowoltaicznych w Polsce rośnie


Całkowita moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych przyłączonychdo sieci wynosi 119,2MW. W 2015 roku przybyło w Polsce 77,2 MW instalacji PV –wynika z raportu IEO.

 

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował czwartą edycjęRaportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2016”, podsumowującego  stan i trendy w fotowoltaice.

 

Autorzy raportu podają, że całkowita moc zainstalowana wsystemach fotowoltaicznych (PV) przyłączonych do sieci wynosi 119,2 MW. W tym87,7 MW to instalacje, które otrzymały świadectwa pochodzenia energii (stan nakoniec I kwartału 2016 roku). 

Mikroinstalacje stanowiły 31,5 MW, czyli 26% całkowitej mocy zainstalowanej(stan na koniec 2015 roku). W samym tylko 2015 roku przybyło 77,2 MW instalacjiPV. W tym ok. 8,8 MW z programu Prosument realizowanego przez NFOŚiGW z liniiBOŚ Bank. Dodatkowo IEO szacuje, że ok. 8,3 MW zainstalowanej mocy toinstalacje nieprzyłączone do sieci (OFF-GRID). Wartość rynku fotowoltaiki w2015 roku szacuje się na ok. 470 mln PLN (wzrost o 60% w por. do 2014 r.).

Według IEO, w Polsce działają obecnie 382 firmy w branżyfotowoltaicznej. Przeważają firmy oferujące sprzedaży i montaż paneli,inwerterów, jak również gotowych, kompletnych instalacji fotowoltaicznych.

W bazie IEO znajduje się 16 producentów komponentówinstalacji fotowoltaicznych. W głównej mierze są to producenci modułówfotowoltaicznych, ale także konstrukcji montażowych oraz inwerterów. Wśródczołowych firm krajowych, które zajmują się produkcją modułów fotowoltaicznychznajdują się m. in.: SELFA GE, FreeVolt, BRUK-BET Solar, PVTEC, HYMON ENERGY,XDISC, ML SYSTEM, JABIL oraz Solar Energy.

Łączne moce produkcyjne polskich producentów modułówfotowoltaicznych ocenia się na poziomie ok. 600 MW/rok, co może przekładać sięna wielkość maksymalnie około 2,4 mln produkowanych modułów rocznie. Poza tym,krajowi producenci dostarczają akcesoria takie jak konstrukcje wsporcze, czyteż falowniki (m.in. Remor, Solar Tracker, Spirvent, Corab czy LDE Polska).

REO.pl

Źródło: IEO

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here