IEO: Rozwija się rynek instalacji on-grid

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) zakończył kolejne, cykliczne badanie rynku mikroinstalacji OZE: kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych i kotłów na biomasę.

W I kwartale 2014r. powstało 2,4 MWp nowych instalacji PV. Ok. 85 proc. z nich to instalacje on-grid – przyłączone do sieci elektroenergetycznej. Obecnie łączna ilość instalacji fotowoltaicznych wynosi 6,6 MWp, podczas gdy na koniec 2013 r. łączna moc wynosiła 4,2 MWp, a w samym 2013r. powstało tylko 0,6 MWp.

Po raz pierwszy, biorąc pod uwagę 2003 r., większość instalacji w Polsce funkcjonuje jako instalacje podłączone do sieci elektroenergetycznej. Dotychczas w Polsce rozwijał się rynek instalacji off-grid, był to odmienny trend do tego panującego w Europie.

Widoczny na rynku jest również trend eksportowy. W minionym, 2013 roku fabryki w Polsce wyeksportowały około 24 MWp paneli fotowoltaicznych, a w 2012r – 22 MWp. Polskie firmy eksportuje swoje towary do Niemiec, Czech, Włoch, Francji.

Na podstawie zebranych danych ankietowych przez IEO oraz prognozy rynkowej można wywnioskować, że firmy spodziewają się w 2014 roku całkowitej sprzedaży na poziomie około 50 MWp. Zakładają, że około 85 proc. całkowitego wolumenu sprzedaży będą stanowiły elektrownie typu ON-GRID.

Najwięcej paneli fotowoltaicznych zostało sprzedanych w województwach: małopolskim (w tym inwestycja 1,4 MWp w miejscowości Gierczyce), warmińsko mazurskim (w tym inwestycja 1 MWp w miejscowości Gryźliny) oraz w zachodniopomorskim (w tym dwie inwestycje o łącznej mocy ponad 1,1 MWp).

W Polsce funkcjonuje 14 fabryk paneli fotowoltaicznych. Ich łączne moce produkcyjne szacuje się na poziomie 600 MW/rok, co przekłada się na wielkość maksymalnie około 2,4 miliona paneli rocznie.

Pełne wyniki badań, wraz z analizą skutków rynkowych zmian w systemie fotowoltaicznych zostaną zaprezentowane podczas corocznego, siódmego już Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, które odbędzie się w czerwcu, w Raciborzu.

Redakcja reo.pl

źródło: IEO
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here