IEO: Nowelizacja ustawy o OZE zmierza w dobrym kierunku


Najnowszy projekt nowelizacji Ustawy o OZE, datowany na 13 lipca, jest znacznie korzystniejszy dla producentów energii z OZE w mikroinstalacjach, ale wciąż wymaga poprawek – uważa Instytut Energetyki Odnawialnej.

Instytut Energetyki Odnawialnej, ogólnie, pozytywnie ocenia kierunek, w jakim obecnie zmierza nowelizacja ustawy o OZE, przede wszystkim dzięki zrezygnowaniu z wcześniejszych propozycji „wypaczających” sens sejmowej poprawki prosumenckiej wprowadzonej do ustawy OZE w głosowaniu w Sejmie 20 lutego br. W obecnej propozycji utrzymano pierwotnie proponowane stawki taryf, usunięto wzór, według którego obywatele mieli pod groźbą kary za pomyłkę liczyć poziom wsparcia, odpowiedzialność za bilansowanie jest po stronie operatora, a nie klienta-prosumenta. W efekcie znaczna część zgłaszanych uprzednio przez Instytut Energetyki Odnawialnej postulatów została uwzględniona. W dalszym ciągu jednak szereg przepisów budzi wątpliwości Instytutu.

Szczególnie niepokojący według Grzegorza Wiśniewskiego jest fakt, że zgodnie z nowelizacją przewidywana coroczna, kompleksowa zmiana taryf mogłaby dotyczyć wszystkich przyłączonych do sieci mikroinstalacji, także dla instalacji oddanych do użytku w poprzednich latach.


Opinia Instytutu Energetyki Odnawialnej o projekcie nowelizacji ustawy o OZE [PDF]

reo.pl

fot. Karol Wiszniewski/freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here