IEO: Do końca 2013 r. moc zainstalowana w PV może wzrosnąć do 24 MW


W Polsce zainstalowanych jest 3,6 MW w elektrowniach fotowoltaicznych. Jednak na koniec 2013 roku moc zainstalowana w PV może wzrosnąć nawet do 24 MW – wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Z 3,6 MW zainstalowanej w PV w Polsce mocy 1,4 MW stanowią elektrownie przyłączone do sieci (9 takich instalacji). Reszta elektrowni produkuje prąd na użytek wytwórców. Przyrost mocy (w porównaniu z rokiem poprzednim) nie jest imponujący – zaledwie 38 kW w elektrowniach przyłączonych do sieci i 200 kW w pozostałych. Jednak do końca roku uruchomione zostaną nowe instalacje, a wtedy – według szacunków IEO – moc zainstalowana w PV może wzrosnąć nawet do 24 MW.

W porównaniu z rokiem 2012 znacząco spadły ceny hurtowe paneli fotowoltaicznych: (o 25 proc. panele monokrystaliczne i o 38 proc. panele polikrystaliczne), co – jak zauważa IEO – ma związek z zalewem tanich produktów z Chin. Postępowanie antydumpingowe może spowolnić spadek cen, korzystne będzie jednak zwiększenie udziału w rynku sprzedaży wśród europejskich i krajowych producentów.

Obecnie – jak wynika z informacji IEO – w Polsce działa ok. 200 firm zajmujących się produkcją paneli fotowoltaicznych i dystrybucją elementów elektrowni PV. Ponad 90 proc. z nich sprowadza swoje produkty z zagranicy. Zdecydowana większość tych firm (niemal 90 proc.) to małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 20 osób, funkcjonujące na rynku nie dłużej niż 5 lat.

 

Redakcja reo.pl
 

PV, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here