IEO: Coraz więcej firm w sektorze PV


Rynek fotowoltaiczny w Polsce dopiero się kształtuje, jednak działa na nim coraz więcej firm. Duże zainteresowanie fotowoltaiką pojawiło się w ciągu ostatnich czterech lat. Jeszcze w 2007 roku, według wyników pierwszego badania rynku fotowoltaicznego, przeprowadzonego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, na krajowym rynku fotowoltaiki funkcjonowało zaledwie 6 firm, wśród nich 4 producentów oraz jedynie 2 firmy oferujące kompleksową usługę montażu instalacji wraz z jej rozruchem. Aktualnie odnotowano działalność 225 firm w branży fotowoltaicznej w Polsce.

Według najnowszych danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, w roku 2013 zostało sprzedanych w Polsce 20,4 tysiąca sztuk paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy około 5,1 MWp. Część z nich już zainstalowano i oddano do użytku. W I kwartale 2014 roku powstało 2,4 MWp nowych instalacji PV. Około 85 proc. z nich to instalacje on grid – przyłączone do sieci elektroenergetycznej. Obecnie łączna moc instalacji fotowoltaicznych wynosi 6,6 MWp, podczas gdy na koniec 2013 roku łączna moc wynosiła 4,2 MWp, a w samym 2013 roku powstało zaledwie 0,6 MWp. W roku 2013 obroty na rynku wyniosły około 4,4 mln złotych. Wiąże się to ze spadkiem dynamiki powstawania nowych inwestycji fotowoltaicznych. Jednak biorąc pod uwagę tylko pierwszy kwartał roku 2014 można oszacować, iż obroty sięgają już ponad 18 mln złotych, co świadczy o silnym ożywieniu rynku.

Większość paneli fotowoltaicznych na rynku polskim pochodzi z importu. Z danych IEO wynika, że zagraniczne produkty stanowią 80 proc. wszystkich sprzedanych paneli fotowoltaicznych na krajowym rynku, których łączna moc jest równa około 4,1 MWp. Na podstawie analizy danych sprzedaży za rok 2013, odnotowano, iż dominujący w niej udział miały niemieckie panele fotowoltaiczne. Spadł natomiast odsetek paneli pochodzących z krajów azjatyckich. Wśród trendów sprzedaży należy ponadto podkreślić znaczące umocnienie się pozycji krajowych producentów modułów fotowoltaicznych. Świadczy to o spełnianiu przez krajowych producentów norm jakości i konkurencyjnej cenie polskich urządzeń.

Na podstawie danych IEO oraz prognozy rynkowej można wywnioskować, że firmy spodziewają się w 2014 roku całkowitej sprzedaży na poziomie około 50 MWp. Zakładają, że około 85 proc. całkowitego wolumenu sprzedaży będą stanowiły elektrownie typu ON-GRID. Biorąc pod uwagę moce produkcyjne funkcjonujących 14 fabryk paneli fotowoltaicznych w Polsce, ich sumaryczny potencjał produkcyjny szacowany jest na poziomie 600 MW/rok, co przekłada się na wielkość maksymalnie około 2,4 miliona paneli rocznie.

Redakcja reo.pl

źródło: IEO
 

fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here