IEO: Boom na kolektory słoneczne w Polsce zwalnia tempo

Rynek kolektorów słonecznych jest największym rynkiem energetyki prosumenckiej w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat rozwijał się bardzo dynamicznie i zanotował wzrost o ok. 75 proc. – wynika z informacji podanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO). Jednak w ubiegłym roku po raz pierwszy od prawie dekady spadła sprzedaż kolektorów.

Pod względem rocznie instalowanych systemów rynek kolektorów słonecznych należy do jednych z największych w Europie. Mimo notowanych dotychczas rekordowych wzrostów sprzedaży, w ubiegłym roku po raz pierwszy od prawie dekady spadła sprzedaż kolektorów słonecznych. Jak wynika z danych IEO, sprzedaż kolektorów słonecznych w Polsce, w 2013 roku wyniosła ponad 274 tys. m2, co oznacza spadek o ok. 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W analogicznym okresie roku 2012 sprzedaż wyniosła 302 tys. m2, a na rynku odnotowano 19-proc. wzrost.

Według wstępnych analiz Instytutu Energetyki Odnawianej, o ile nie zostaną podjęte działania naprawcze w krajowym systemie promocji kolektorów słonecznych, w 2014 r. powstanie mniej inwestycji w sektorze kolektorów słonecznych niż w 2013 r. o ok. 10 – 20 proc. Promocja utrzymującego się na stałym poziomie eksportu nie jest wystarczającym instrumentem stymulacji rozwoju przemysłu kolektorów słonecznych. Realizacja celów dyrektywy 2009/28/WE oraz obowiązującego Polskę planu jej wdrożenia wymaga dodatkowych instrumentów wsparcia dla produkcji ciepła z OZE na rynku krajowym. Wyniki badań IEO pokazują silne przetasowania strukturalne i technologiczne zarówno wewnątrz branży kolektorów słonecznych jak i na rynku energetyki prosumenckiej w Polsce.

Kolektory słoneczne i cały sektor zielonego ciepła zostały wykluczone z systemu wsparcia energii z OZE w rządowym projekcie ustawy o OZE skierowanym w czerwcu 2014 roku do Sejmu. Negatywny wpływ na wyniki sprzedaży kolektorów słonecznych w 2014 roku może mieć również kończący się okres finansowania okresu wydatkowania środków z funduszy regionalnych na lata 2007-2014 oraz dyskryminujący technologie „zielonego ciepła” nowy program priorytetowy NFOŚiGW pn. „Prosument”. Niemniej jednak w kolejnych latach popyt na kolektory słoneczne w Polsce, w coraz większym stopniu napędzać mogą administracyjne wymogi narzucane przez Unię Europejską w zakresie budownictwa energooszczędnego oraz wzrost cen tradycyjnych nośników energii.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here