IEA: OZE rozwijają się coraz szybciej


Międzynarodowa Agencja Energii (International Energy Agency –IEA) zwiększyła swoją pięcioletnią prognozę wzrostu rozwoju odnawialnych źródełenergii. Dynamiczny rozwój tego sektora to efekt silnego wsparcia polityki wkluczowych krajach i istotnych redukcji kosztów.

 

Z najnowszego raportu IEA wynika, że w okresie od 2015 do 2021roku rynek OZE będzie rozwijał się o 13 proc. szybciej niż przewidywały tozeszłoroczne prognozy. Tak dobra perspektywa dla sektora energetyki odnawialnejwynika z silnej polityki wsparcia w krajach takich jak USA, Indie czy Chiny.Dodatkowo do 2021 roku, według oceny IEA, koszty technologii mają spaść o jednączwartą w fotowoltaice i 15 procent w lądowej energetyce wiatrowej.

 

Rok 2015 był dla energetyki odnawialnej na całym świecierekordowy – instalacje OZE stanowiły ponad połowę zainstalowanych nowych mocy(153 GW, czyli o 15 proc. więcej niż w poprzednim roku). Szczególniedynamicznie rozwijała się energetyka słoneczna i wiatrowa. W ciągu ostatniegoroku każdego dnia na świecie instalowano średnio pół miliona paneli PV, a wsamych Chinach co godzinę stawiano dwa wiatraki.

 

Jak podkreśla IEA, czynnikami, które mają największy wpływna rozwój energetyki odnawialnej są: coraz większa konkurencja, postęptechnologiczny i polityka wsparcia – coraz więcej państw chce rozwijać OZE, bywalczyć z zanieczyszczeniami powietrza, dywersyfikować dostawy energii, budującw ten sposób własną niezależność energetyczną.

 

W ciągu najbliższych pięciu lat OZE będą najszybciejrozwijającym się źródłem energii elektrycznej, a ich udział wrośnie w 2021 rokudo 28 proc. – z 23 proc. w 2015 roku.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here