📻 NIE DLA KIEROWCÓW: Aplikacja na dobry sen

Nightly – polska aplikacja wspomagająca sen.

AUDIO REO. Posłuchaj nagranego tekstu. Czyta Hubert Augustyniak– Kochaniutka, dolej mi tu kawy, jakaś taka oklapła jestem dzisiaj.

Dobry sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania. Jego niedobór może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak otyłość, depresja, cukrzyca czy nawet zawał serca. Dlatego ważne jest, aby pomimo napiętego grafiku, wygenerować te 6-8 godzin dziennie, aby rzucić się w ramiona ukochanej… fazy delta.

Jednak nie tylko brak czasu powoduje, że często chodzimy niewyspani. Żyjemy w świecie, którego tempo ciągle przyspiesza. Otaczają nas terminy i deadline’y, hossy i bessy, różnice w kursie franka szwajcarskiego, przesunięcia w lewo i w prawo na Tinderze. To wszystko wywołuje stres, który jest najczęstszą przyczyną bezsenności.

Z pomocą przychodzi Nightly – aplikacja stworzona w Warszawie, mająca na celu poprawienie jakości snu. Jak to działa?

Kołysanka XXI wieku

Przed snem aplikacja wyświetla jeden z dostępnych motywów filmowych, aby przygotować organizm do snu.

Oklapłość w pracy nie przyczyni się do premii

Istotne jest, aby wybrać taki motyw, który kojarzy ci się najlepiej. Plaża i szum morza, a może ośnieżone szczyty gór? Dwuminutowy film i relaksacyjna muzyka koją nerwy, redukują napięcie mięśni i ułatwiają zasypianie. Zapadasz w upragniony sen.

Na tym się jednak nie kończy. Nightly czuwa nad przebiegiem twojego nocnego wypoczynku. Skomplikowany algorytm wykorzystuje mikrofon oraz akcelerometr, należące do leżącego na łóżku telefonu. W ten sposób program rozpoznaje twoją aktywność w ciągu nocy. Bez względu na to czy miotasz się w pościeli z tęsknoty za dziewczyną, czy z wściekłości na szefa, twój smartfon stara się nie dopuścić do wybudzenia. W odpowiedniej chwili puszczana jest muzyka, która już po kilku sesjach z Nightly kojarzy ci się ze spokojem i odpoczynkiem. Znajome dźwięki sprawiają, że odpływasz w objęcia Morfeusza. A zatem nie karaluchy pod poduchy, tylko iPhone’y i nie szczypawki, tylko słuchawki do zabawki.

Zamawiali państwo budzenie?

Nightly korzysta z 25 lat światowych badań nad snem, a sam algorytm był dopracowywany przez kilka lat w polskich laboratoriach. Naukowcy rozróżniają cztery fazy snu: zasypianie, sen płytki, sen głęboki (faza delta) i fazę REM. Pełen cykl, składający się z tych czterech faz, trwa około 90 minut i powtarza się od czterech do sześciu razy w ciągu nocy. Jeżeli wybudzenie nastąpi podczas snu głębokiego, uczucie niewyspania będzie towarzyszyło ci przez cały dzień.

Dlatego w Nightly nie ustawiasz konkretnej godziny budzenia, a pewien przedział czasu, w którym chcesz rozpocząć dzień. Aplikacja rozpozna fazę snu, w której się aktualnie znajdujesz i obudzi cię tuż przed końcem cyklu. To właśnie wtedy twój mózg, jak i cały organizm najbliższe przebudzeniu. Dzięki temu wczesne wstawanie staje się bezbolesne, a poranna kawa smakuje jeszcze lepiej. A wszystko dzięki poświeceniu kilku minut na zainstalowanie appki za 35,99 dolarów rocznie.

Po porządnym wyspaniu się poranne obowiązki mogą stać się przyjemnością

W ten sposób znane przysłowie: jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – zyskuje wymiar godny XXI wieku. Wyprasowana śnieżnobiała pościel już nie wystarcza. Niezbędny jest także naładowany smartfon połączony z kartą kredytową. A wtedy, i owszem: Pobudka wstać! Koniom wody dać…