Huragan Irma: tragedia, która zmienia świadomość o zmianach klimatycznych


Cały świat z niepokojem śledzi wędrówkę huraganuIrma po amerykańskim wybrzeżu. Z godziny na godzinę pojawiają się nowewiadomości o zniszczeniach, jakich dokonuje. Całkowicie zdewastowane karaibskiewyspy, dramatyczna walka z żywiołem mieszkańców Miami na Florydzie. A siła towszechpotężna. Zassanie oceanu do dna dotychczas w przyrodzie odnotowane  nie było. Wielka jest też skalaprzeciwdziałań: władze kojarzącego się z piękną pogodą stanu nakazały ewakuację6,3 miliona ludziom! Na szczęście siła kataklizmu maleje, ale bilans ofiar natą chwilę po przejściu huraganu przez Karaiby to już 27 osób. Jednakparadoksalnie dzięki huraganowi do niektórych osób po raz pierwszy docierawiedza o skutkach zmiany klimatu. Choć nie do wszystkich. Wysłanniczka serwisureo.pl Agata Skrzypczyk do Afryki Północnej obserwowała żywe  zainteresowanie tematem w suchym Maroko.

W sobotę przyjeżdżam do małego miasteczka Asilapołożonego nad oceanem na północy Maroka. Rozpakowując rzeczy w moim hotelowympokoju, przez okno dociera do mnie intensywna wymiana zdań tocząca się nahotelowym dziedzińcu. Po usłyszeniu słów „climate change” (tłum. zmianaklimatu) schodzę na dół. Okazuje się, że huragan Irma jest burzliwym, nomenomen, tematem do rozmów nawet w tej wakacyjnej, hipisowskiej miejscowości.Właściciel  hotelu kłóci się z jegogościem o to, czy huragan jest konsekwencją zmiany klimatu. Właściciel, młody iewidentnie dobrze wyedukowany Marokańczyk, z dużą elokwencją zaznacza, że niewiemy czy siła huraganu nie jest naturalnym zjawiskiem i czy na pewno zostaławzmocniona zmianami klimatycznymi. Otóż drogi Panie, wygląda na to, że naukowcyjuż wiedzą i mają za tym silne argumenty.

Huragan Irma zbliża się do stałego lądu, a wiatrmu towarzyszący wieje z prędkością ponad 190 km/h. Duża część Miami już jestzalana, stojąca w mieście woda ma wysokość około 60 cm, a ponad 1 milionówdomów zostało odciętych od prądu. 6,3 miliona mieszkańców tego Stanu zostaławezwana do ewakuacji i opuszczenia swojego miejsca zamieszkania pod groźbąryzyka zdrowia lub życia. Ostrzega się, że fale wynikające ze sztormu mogąsięgnąć nawet 4,6 metra wysokości. Tylko w przeciągu jednej godziny w niedzielęnaliczono 6 tornad, które przeszły nad okolicę, podczas gdy na Florydzie wwyniku silnego wiatru zginął już jeden mężczyzna. Takich doniesień będzie tylkowięcej, jako że huragan, który w tej chwili ma kategorię trzecią w skali napięć, zmierza w kierunku stałego lądu Florydy.

Naukowcy kontra administracja

Cały czas naukowcy do końca nie wiedzą w jakidokładnie sposób zmiana klimatu wpływa na powstawanie huraganów. Nie są wstanie również przewidzieć jak zmiana klimatu może wpłynąć na tworzenie sięcyklonów i sztormów w przyszłości. Mają jednak pewność, że zjawiska te są zesobą połączone. Wygląda na to, że życie i zdrowie milionów Amerykanów jest wtym przypadku zależny od zrozumienia i próby zahamowania konsekwencji zmianyklimatu.

Prawie 2 tygodnie temu przez Stany Zjednoczoneprzeszedł kolejny huragan nazwany Harvey, który spowodował ogromne powodzie wHuston. Przy okazji tego dewastującego żywiołu pojawia się pytanie czy jesteśmyw stanie zapobiec podobnym zjawiskom w przyszłości. Być może lepiej się do nichprzygotować, a w idealnym świecie ich uniknąć. Jeśli tak, to jak? Na początkuwrześnia prezydent Donald Trump podpisał dekret wycofujący politykę wprowadzonąprzez poprzedniego prezydenta USA, Baracka Obamę, ustanawiającą wysokie budowlanestandardy ochrony przeciwpowodziowej, które miały by być finansowane przezrząd. Czy odbywająca się w tej chwili na wschodnim wybrzeżu tragedia spowoduje,że prezydent USA zmieni swoje stanowisko do wpływu człowieka na klimat? Czyprzywróci fundusze na badania i pracę naukowców nad zmianą klimatu?

Sezon huraganów atlantyckich

Oczywiście huragany przechodzące z wysoką siłąnad Oceanem Atlantyckim były, są i będą. Tak zwany „sezon huraganówatlantyckich” trwa od 1 czerwca do 30 listopada i standardowo przynosi 12cyklonów tropikalnych, z czego 6 jest zaliczanych do kategorii huraganów przezsiłę wiatru przekraczającą 33 m/s. Na dzień dzisiejszy, ten sezon przyniósł już11 cyklonów, w tym 6 huraganów. Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów jużpodwyższyło swoje przewidywania odnośnie tego roku, ostrzegając, że ilośćcyklonów w tym sezonie może wzrosnąć aż do 19 i przynieść nawet 9 huraganów.Huragan Irma osiągnął rekord w kategorii najsilniejszego huraganu uformowanegona otwartym Oceanie Atlantyckim.

Siła jednego ekstremalnego zjawiska pogodowegolub ilość tych zjawisk w sezonie huraganów nie może być uznawana za znak zmianyklimatu. Jednak jest wiele argumentów, które pozwalają twierdzić, że zmianaklimatu wywołana działalnością człowieka wpłynęła na siłę huraganu Irma.

Powody siły huraganu

Przede wszystkim, siła huraganów zależy w dużejmierze od energii potencjalnej napotkanej po drodze. Woda u wybrzeży Atlantykuzawiera dużą ilość energii zmagazynowanej pod postacią wysokiej temperatury,która zasili siłę huraganu. Średnia temperatura wód w oceanach wzrasta w wynikupodwyższania się temperatury na świecie i jest jedną z głównych przyczyn takogromnej siły zarówno huraganu Irma, jak i Harvey. Dodatkowo, wzrost średniejtemperatury powietrza powoduje również wzrost wilgotności powietrza, a co zatym idzie – intensywniejsze opady. Powoduje to dużo groźniejsze skutki nietylko huraganów, ale i mniejszych sztormów przechodzących przez strefę klimatutropikalnego. Co więcej, za dużą część spowodowanych huraganem szkódodpowiadają fale sztormowe. W wyniku wzrostu wód i oceanów, fale docierającoraz dalej w głąb lądu z ogromną siłą niszcząc coraz większe obszary miasta.Jednocześnie, naukowcy obliczyli, że pomiędzy 1880 rokiem a 2010 wzrost poziomwód i oceanów w 30% można przypisać 90 największym producentom węgla.

Stoję przy recepcji i słucham coraz bardziejożywionej dyskusji o zmianie klimatu. Nie włączam się w spór, dopieroprzyjechałam i nie chcę wtykać dłoni w drzwi, które zaraz trzasną. Ale okazujesię, że wcale nie muszę – gość hotelu porzuca emocjonalne argumenty i zaczynatłumaczyć właścicielowi w jaki sposób siła huraganu jest powiązana z ludzkądziałalnością. I robi to z dużą precyzją i sporą wiedzą na ten temat. Bo corazwięcej osób już wie.

Agata Skrzypczyk REO.pl (Maroko)

Fot: Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here